Ortopeda, traumatolog, chirurg ortopedyczny, fizjoterapeuta – czym się różnią?
Układ ruchu człowieka składa się z wielu współpracujących ze sobą tkanek – kości, stawów, chrząstek, mięśni, więzadeł, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Diagnostyką i leczeniem ich dolegliwości zajmują się różni specjaliści. Zobacz, kim dokładnie są – ortopeda, traumatolog, chirurg oraz fizjoterapeuta!

Ortopeda

Najczęściej z dolegliwościami układu ruchu zgłaszamy się do ortopedy. Kto to jest lekarz ortopeda?

Lekarz o tej specjalności skupia się na wykrywaniu oraz na kuracji dolegliwości tego właśnie układu. Co leczy ortopeda? Zajmuje się on różnymi chorobami, między innymi infekcjami, zapaleniami, chorobami genetycznymi, wadami wrodzonymi i nabytymi, deformacjami, urazami, zwyrodnieniami. Przykład przychodni: https://hopeclinic.pl/przychodnia/

Traumatolog

Traumatologia jest działem ortopedii, która skupia się na leczeniu urazów ortopedycznych. Co robi ortopeda traumatolog?

Specjalista ten przede wszystkim zajmuje się leczeniem zachowawczym w połączeniu z diagnozowaniem dolegliwości, na przykład złamań kości, zwichnięć, skręceń czy stłuczeń.

Chirurg ortopedyczny

Chirurgia ortopedyczna jest dziedziną skupioną na prowadzeniu inwazyjnego leczenia dolegliwości ortopedycznych z użyciem zabiegów i operacji.

Gdy konieczne jeszcze wszczepienie protezy, rekonstrukcja tkanek, wówczas procedury te prowadzi chirurg specjalizujący się w ortopedii.

Fizjoterapeuta

Warto również wspomnieć o fizjoterapeutach. Nie są oni lekarzami, ale specjalizują się w prowadzeniu rehabilitacji układu ruchu z wykorzystaniem różnych metod, na przykład jak terapia manualna, masaże, fizykoterapia z użyciem różnych urządzeń, na przykład do krioterapii, magnetoterapii.

Pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna wtedy, gdy pojawiają się urazy, choroby, wady. Pomaga on wtedy w powrocie do sprawności i w zachowaniu zdrowia układu ruchu na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *