Aby wybudować dom jednorodzinny, należy nie tylko wybrać odpowiedni projekt i kupić niezbędne materiały. W pierwszej kolejności trzeba spełnić odpowiednie wymogi prawne związane z budową, które dotyczą także wymiarów działki. Jak wybrać dobry projekt domu na wąską działkę?

Czy można zbudować dom na wąskiej działce?

Tak, na wąskiej działce można wybudować dom, jednak musi on spełnić wtedy określone wymogi pod kątem odległości jego ścian oraz innych elementów, w tym tarasu, balkonu, gzymsów, od granicy sąsiedniej działki.

Odległość ta zasadniczo wynosi 4 metry od ściany z drzwiami i oknami i 3 metry od ściany bez nich. Gdy jednak działka ma szerokość mniejszą niż 16 metrów i dopuszcza to MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego), można zastosować inne odległości, czyli 1,5 metra od ściany domu bez drzwi i okien. Minimalna odległość w przypadku elementów jak tarasy czy balkony to też 1,5 metra.

Wobec tego, czy można wybudować dom na działce o szerokości 10 m? Tak, jest to możliwe, jeśli zostaną spełnione wymogi dotyczące odległości budynku od granic działki. W takim przypadku można zdecydować się przykładowo na dom o szerokości 6 metrów, który będzie spełniał te warunki.

Budowa domu na wąskiej działce – o czym warto pamiętać?

Budując na wąskiej działce, warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • Rozważ dom z poddaszem użytkowym lub dom piętrowy – dzięki temu możesz zastosować przestrzeń pionową, by powiększyć metraż budynku.
  • Wykorzystaj przestrzeń na zewnątrz – projekt domu z tarasem może powiększyć przestrzeń życiową dla domowników.
  • Sprawdź przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego – zapoznaj się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i upewnij się, że proponowany projekt jest zgodny z lokalnymi warunkami zabudowy.
  • Uwzględnij rozmieszczenie okien i drzwi – ma to duże znaczenie dla lokalizacji budynku na działce względem jej granic.
  • Weź pod uwagę orientację budynku na strony świata – ma to duże znaczenie dla jego odpowiedniego doświetlenia oraz termoizolacji.
  • Zaplanuj podjazd i garaż – jeśli chcesz wybrać projekt domu z garażem lub wybudować osobny garaż, zaplanuj przebieg podjazdu i umiejscowienie garażu na działce.

Więcej porad budowlanych znajdziesz na stronie uarchitekta.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *