Zadłużenia narastają, a Ty nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? Zobacz przygotowany przez nas poradnik, by dowiedzieć się, co możesz zrobić, by poprawić swoją sytuację!

Co możesz zrobić, by się oddłużyć?

Samodzielnie można podjąć różne działania, aby łatwiej uporać się ze zobowiązaniami. Jak się oddłużyć z chwilówek oraz innych długów?

  • Stwórz budżet – ustal, ile pieniędzy masz do dyspozycji każdego miesiąca i jakie masz wydatki, a następnie przygotuj swój budżet, by łatwo je regulować.
  • Przygotuj listę wszystkich długów – zapisz na niej wszystkie informacje o zadłużeniach, aby wiedzieć, gdzie masz zobowiązania i kiedy musisz je spłacić.
  • Skontaktuj się ze swoimi wierzycielami – poinformuj ich o swojej sytuacji finansowej i zapytaj o możliwości rozłożenia płatności na raty, wydłużenia terminu spłaty.
  • Weź pożyczkę konsolidacyjną – pozwala ona na opłacenie posiadanych zadłużeń oraz na spłacanie zamiast nich jednej pożyczki, także z niższą ratą.
  • Spłacaj długi nadwyżkami – gdy masz do dyspozycji pieniądze, przeznacz je na uregulowanie swoich długów.
  • Unikaj zaciągania nowego długu, jednocześnie spłacając istniejący – dzięki temu możesz uchronić się przed spiralą zadłużenia.

Gdzie szukać pomocy przy spłacie długów?

Można również otrzymać wsparcie w przypadku pojawienia się długów. Oferują je między innymi kancelarie prawne oraz firmy oddłużeniowe. Jak można się oddłużyć z ich pomocą?

Firmy te mogą zapewnić swoim klientom pełną obsługę w ramach pozbycia się długów. Prowadzą one analizę sytuacji finansowej klienta i doradzają, jakie metody pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów w oddłużeniu.

Z takim wsparciem można również skorzystać z procedury upadłości konsumenckiej, która przeznaczona jest dla osób w stanie niewypłacalności. Dzięki upadłości konsumenckiej można uzyskać umorzenie części długów, a niekiedy nawet ich całości, a także uniknąć egzekucji komorniczej. Polega ona na wykorzystaniu majątku dłużnika do pokrycia jego zadłużenia oraz spłaty zobowiązań według ustalonego przez sąd harmonogramu spłaty. Warto zasięgnąć wskazań na oddłużanie komornicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *