Cukrzyca typu 1 to choroba metaboliczna, która może wystąpić u każdego w wieku dziecięcym lub dorosłym. Choroba ta powstaje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, prowadząc do podwyższonego poziomu cukru we krwi. W wyniku tego cierpią na nią miliony ludzi na całym świecie. W tym artykule wraz z serwisem idiabetyk.pl omówimy objawy cukrzycy typu 1 i jakie są czynniki ryzyka zachorowania na tę chorobę.

Co to jest cukrzyca typu 1?

Cukrzyca typu 1 to choroba metaboliczna, która występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi.

Insulina to hormon, który pomaga organizmowi wykorzystywać glukozę (cukier) jako źródło energii. U osób z cukrzycą typu 1, układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Bez insuliny glukoza pozostaje we krwi, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Cukrzyca typu 1 zwykle rozwija się szybko i zwykle diagnozuje się ją u dzieci i młodych dorosłych. Choroba wymaga regularnego monitorowania poziomu cukru we krwi, przyjmowania insuliny i prowadzenia zdrowego stylu życia, aby zapobiegać powikłaniom cukrzycy.

Czy cukrzycy typu 1 jest dziedziczna?

Przyczyny choroby nie są do końca zrozumiałe, wiadomo, że czynniki genetyczne odgrywają pewną rolę w jej rozwoju. Osoby, które mają rodzinę dotkniętą cukrzycą typu 1, mają znacznie większe ryzyko zachorowania na tę chorobę niż osoby bez takiego obciążenia genetycznego.

Jednakże, dziedziczność cukrzycy typu 1 nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele czynników wpływa na ryzyko choroby, w tym czynniki środowiskowe, takie jak infekcje wirusowe, dieta i styl życia. W niektórych przypadkach, osoba z cukrzycą typu 1 może być pierwszą w swojej rodzinie, która choruje na tę chorobę, nawet jeśli nikt w rodzinie nie ma historii cukrzycy.

Cukrzycy typu 1 – Objawy

Objawy cukrzycy typu 1 mogą wystąpić szybko i być dość nasilone. Oto niektóre z najczęstszych objawów cukrzycy typu 1:

 • Wzmożone pragnienie i nadmierne picie wody (polidypsja)
  Częste oddawanie moczu (poliuria)
  Wzmożony apetyt, a jednocześnie utrata masy ciała
  Zmęczenie i osłabienie
  Nudności i wymioty
  Suchość skóry i świąd skóry
  Zakażenia dróg moczowych i/lub skórne
  Zaburzenia widzenia, m.in. widzenie mętne

Osoby z cukrzycą typu 1 mogą także odczuwać objawy hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi), które mogą obejmować uczucie drżenia, zawroty głowy, bóle głowy, nudności, zwiększone pocenie się, zaburzenia widzenia, dezorientację, a w skrajnych przypadkach – utratę przytomności i drgawki.

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów lub podejrzewasz, że masz cukrzycę, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *