Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych zwierząt. Szczególnie groźne mogą okazać się dla psów, które są dobrym celem dla tych pasożytów. Kleszcza złapać można w lasach i na łąkach, dlatego warto wiedzieć co należy zrobić, kiedy zauważycie kleszcza u swojego psa.

O kleszczach

Kleszcze są niewielkimi pajęczakami, które żywią się krwią, zarówno ludzką, jak i zwierzęcą. Spotkać można je w lesie i na łące, jednak lepiej chronić się przed ich ukąszeniem – te pasożyty przenoszą kilka poważnych chorób.

Kleszcze są w stanie przetrwać bez pożywienia bardzo długo, dlatego cierpliwie czekają (kilka tygodni, a nawet miesięcy), aby zaatakować swoją ofiarę. Często jako obiekt ataku wybierają psy, które radośnie biegają wśród krzewów i drzew podczas spaceru.

Kiedy kleszcz zaatakuje psa trudno go zauważyć w gęstym futrze zwierzaka, ponieważ te pajęczaki mają tylko kilka milimetrów. Dlatego po każdym spacerze należy sprawdzić, czy w skórę pupila nie wczepił się niepożądany gość – radzi nasz rozmówca reprezentujący Przychodnię Weterynaryjną w Chorzowie.

Sezon na kleszcze rozpoczyna się wraz z nadejściem wyższych temperatur, a więc w marcu lub kwietniu. Trwa on aż do października, a nawet listopada, jednak szczytowa aktywność pasożytów przypada na przełom maja i czerwca. Rozwojowi i aktywności kleszczy sprzyja wilgotna oraz łagodna zima.

Niebezpieczne skutki ugryzień

Kleszcze, które atakują psy najczęściej wbijają się w ich karki, szyję i łapy, a więc wszędzie tam, gdzie skóra jest cieńsza. W czasie dużej aktywności, kleszcze atakować mogą całe ciało zwierzęcia, co trzeba mieć na uwadze i regularnie sprawdzać skórę psa w czasie wyczesywania.

Ugryzienie kleszcza może być dla pupila bardzo groźne. Te pajęczaki przenoszą wirusy, bakterie i pierwotniaki, które wywołują takie groźne dla psów choroby, jak babeszjoza, borelioza, a także odkleszczowe zapalenie mózgu, tularemia i riketsjoza.

Co zrobić, gdy pies ma kleszcza?

Kiedy na skórze psa zauważycie kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Robi się to dokładnie w ten sam sposób, co u człowieka. Trzeba więc chwycić kleszcza pęsetą lub specjalnym lassem (dostępnym w aptece) i delikatnie wyjąć ruchem obrotowym. Nie należy zaciskać pęsety na ciele kleszcza, ponieważ ten ruch może spowodować wprowadzenie jego zawartości pod skórę. Po wyciągnięciu kleszcza trzeba sprawdzić, czy cały pajęczak został usunięty.

Pamiętajcie, że przed zabiegiem kleszcza nie można niczym smarować. Nie można też próbować go wyrywać w inny sposób, ani zgniatać. Kiedy kleszcz urwie się przy usuwaniu i w ciele psa zostanie główka, trzeba jak najszybciej zabrać zwierzę do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *