Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus, HPV) jest główną przyczyną występowania raka szyjki macicy. To drugi najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór, a w Polsce co roku umiera na niego połowa zdiagnozowanych pacjentek. Nie da się całkowicie wyleczyć zarażonej HPV osoby, jeśli jednak ktoś nie miał jeszcze kontaktu z wirusem, może zastosować skuteczną szczepionkę przeciw niemu.

Wirus ten przenosi się w ogromnej większości przypadków drogą płciową, dlatego najlepiej szczepić osoby, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, a więc dzieci. Szczepionkę można bezpiecznie podać już od dziewiątego roku życia. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ HPV jest w populacji tak powszechny, że aż połowa ludzi odbywających stosunki seksualne prędzej czy później ma z nim kontakt. Wiele zakażeń przebiega bezobjawowo, co z jednej strony jest pozytywne, z drugiej jednak prowadzi do nieświadomego rozprzestrzeniania wirusa.

Mężczyźni też

– Rak szyjki macicy dotyka tylko kobiet, jednak HPV mogą zarazić się także mężczyźni – ostrzega konsultant medyczny Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich „Sofimed” w Krakowie. Programy nieodpłatnych szczepień w naszym kraju obejmują zasadniczo nastoletnie dziewczynki, warto jednak szczepić także chłopców, ponieważ wirus brodawczaka ludzkiego oprócz wspomnianego nowotworu może wywoływać także raka odbytu i prącia, a częściej generuje powstawanie brodawek płciowych zwanych kłykcinami kończystymi.

Szczegółowe dane dotyczące szczepionki:

Szczepionka Gardasil 9 jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 9 lat przeciw następującym chorobom wywoływanym przez wirusa HPV:

 • zmiany przednowotworowe oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu, wywoływane przez szczepionkowe typy HPV,
 • brodawki narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływane przez określone typy wirusa HPV.

Gardasil 9 jest zawierającą adiuwant, niezakaźną, rekombinowaną, 9–walentną szczepionką (Szczepionka Silgard 4 rodzaje wirusów) tych samych czterech typów wirusa HPV (6, 11, 16, 18), które są zawarte w szczepionce Silgard oraz pięciu dodatkowych typów wirusa HPV (31, 33, 45, 52, 58).

Wirusopodobne cząsteczki nie mają zdolności zakażania komórek, namnażania się ani wywoływania choroby.

Na podstawie badań epidemiologicznych oczekuje się, że szczepionka Gardasil 9 chroni przed typami wirusa HPV, które powodują około:

 • 90% przypadków raka szyjki macicy,
 • ponad 95% przypadków raka gruczołowego in situ ,
 • 75–85% przypadków śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy dużego stopnia (CIN 2/3),
 • 85–90% przypadków raka sromu,
 • 90– 95% przypadków śródnabłonkowej neoplazji sromu dużego stopnia (VIN 2/3),
 • 80–85% przypadków raka pochwy,
 • 75–85% przypadków śródnabłonkowej neoplazji pochwy dużego stopnia (VaIN 2/3),
 • 90–95% przypadków raka odbytnicy,
 • 85–90% przypadków śródnabłonkowej neoplazji odbytu dużego stopnia (AIN2/3) związanych z zakażeniem HPV i – 90% przypadków brodawek narządów płciowych.

W Polsce dostępnych jest kilka szczepionek chroniących przed różnymi typami wirusa. Te najnowszej generacji zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy aż o 90 proc. (pozostałe o 70 proc.). Ochrona utrzymuje się przez co najmniej osiem lat. Pamiętajmy jednak, że przyczyn powstawania tego nowotworu jest więcej, dlatego nawet zaszczepione kobiety nie powinny rezygnować z wykonywania regularnie profilaktycznej cytologii.

Każda szczepionka wymaga podania domięśniowo (w ramię) trzech dawek. Między pierwszą a drugą powinno upłynąć 4-8 tygodni, a między drugą i trzecią – około pół roku. Zazwyczaj jednak szczepionka przeciw HPV jest bardzo dobrze tolerowana, ponieważ nie zawiera żywych wirusów, ale jedynie niektóre ich białka, wystarczające do wytworzenia odporności. Zwykle więc ewentualne objawy niepożądane ograniczają się do bólu i niewielkiego obrzęku w miejscu wkłucia.

Przeciwwskazania

Generalnie nie istnieją przeciwwskazania do szczepienia inne niż te dotyczące wszystkich innych szczepionek, tj. wysoka gorączka czy nadwrażliwość na substancje zawarte w szczepionce. Ostateczną decyzję każdorazowo podejmuje lekarz. Również wiek nie jest zasadniczo przeszkodą w szczepieniu przeciwko HPV. Badania wykazały, że kobiety, które rozpoczęły już aktywność seksualną i zostały zarażone jednym z typów wirusa, są po podaniu pełnej dawki szczepionki chronione przed pozostałymi jego typami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *