Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie. Zaczyna się coraz lepiej odżywiać, uprawiać sport, eliminować niepotrzebną chemię z codziennego życia. Ale są też takie czynniki, na które nie mamy wpływu, a które jednocześnie negatywnie oddziałują na ludzki organizm. Jednym z nich jest coraz powszechniejszy smog.

Smog – co to takiego

Smog przez wiele osób może być mylony ze zwykłą mgłą, która nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W przypadku smogu sprawa jest znacznie poważniejsza – zawiera on wiele szkodliwych substancji i metali ciężkich. Można zmierzyć jego poziom – najczęściej przez zawartość w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5. Dotyczy zarówno dużych miast, jak i niewielkich miejscowości. Występuje o każdej porze roku, przy czym zimą i latem smog ma inne przyczyny.

Zimą smog zazwyczaj jest pochodną opalania domów niskiej jakości materiałem – miałem węglowym, który wydziela podczas spalania ogromne ilości pyłów. Duże znaczenie ma także spalanie w piecach zabronionych substancji (np. plastiku i gumy), które podczas tego procesu wytwarzają trujące gazy. Wprawdzie prawo zakazuje tego typu działań, ale wciąż są one praktykowane, w szczególnie wśród uboższych warstw społecznych. Latem natomiast smog generowany jest przede wszystkim przez spaliny samochodowe (tlenki azotu i węglowodory) – pod wpływem światła słonecznego wchodzą one w reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje ozon.

Niestety Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych smogiem państw w Europie.

Jak smog może wpłynąć na sportowców?

Osoby aktywne fizyczne są bardziej narażone na działanie smogu. Zwłaszcza te, które chętnie uprawiają sport na dworze (bo trudno momentami mówić o świeżym powietrzu). Dzieje się tak za sprawą…oddychania. Owszem, każdy z nas wdycha to samo powietrze. Jednak w czasie biegu, jazdy na rowerze czy jakiejkolwiek zwiększonej aktywności fizycznej, oddech przyspiesza i staje się głębszy, co wynika ze wzrostu zapotrzebowania organizmu na tlen. Zwiększa się wentylacja, która sprawia, że dzięki smogowi więcej szkodliwych substancji dostaje się do organizmu sportowca. I można tu mówić o pewnym paradoksie – z jednej strony sport to zdrowie – poprawia ciśnienie krwi, zbija cukier, podnosi wydolność organizmu, obniża ryzyko chorób serca i układu krwionośnego, a z drugiej – może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

Bo warto wiedzieć, że właśnie smog może się bezpośrednio przełożyć na częstsze infekcje górnych dróg oddechowych. Wielu lekarzy alarmuje, że to zanieczyszczenie powietrza może być przyczyną coraz częstszych zachorowań na przykład na zapalenie oskrzeli czy płuc.

Jak osoby aktywne fizycznie mogą się chronić przed smogiem?

Oczywiście, można mówić o działaniach długofalowych – czyli większej świadomości społeczeństwa na temat tego, jak dbać o środowisko, jak ograniczyć emisję spalin czy zachęcić ludzi do przesiadki z samochodu na rower. To jednak może potrwać latami. Ograniczenie aktywności fizycznej także nie jest rozwiązaniem.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na używanie masek antysmogowych. I to nie tylko takich zwykłych, jednorazowych, nazywanych „szpitalnymi”. Producenci zaczynają prześcigać się w tym, by na rynek trafiały produkty jak najbardziej nowoczesne, estetyczne, które spełnia oczekiwania klientów zarówno pod względem ochrony zdrowia, jak i wzornictwa.

Jedną z grup, dla których dedykowane są designerskie maski antysmogowe są sportowcy. To właśnie z myślą o nich powstały specjalistyczne maski przeznaczone do stosowania w czasie uprawiania aktywności fizycznej na dworze. Są one odpowiednio wyprofilowane, dopasowują się dokładnie do kształtu głowy i twarzy – tak, by nie tworzyć trudności w trakcie ćwiczenia.

Dostępne na rynku maski antypyłowe dla sportowców wyposażone są w specjalne filtry, często wymienne, dzięki którym są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza dostające się do organizmu. Takie maski są często wykonane z trwałych materiałów, odpornych na różne warunki atmosferyczne – mogą pełnić funkcję ochronną, na przykład w czasie zimy przed mroźnym powietrzem. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki temu można je dopasować do sportowego wizerunku.

Źródło: Miamed Sp. z o.o. – Maski antysmogowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *