Choroba alkoholowa to jedna z najbardziej wyniszczających schorzeń związanych z uzależnieniem. Powoduje systematyczną degradację więzi społecznych rodzinnych i zawodowych prowadząc do całkowitej izolacji pacjenta. Jak ją leczyć i czy popularny ESPERAL jest cudownym remedium pozwalającym na powrót do trzeźwości?

Alkoholizm – co to jest

Choroba alkoholowa to choroba śmiertelna prowadząca do wyniszczenia organizmu w skutek nadużywania napojów alkoholowych. Związana jest ona z uzależnieniem od alkoholu objawiającym się systematycznym sięganiem po napoje wysokoprocentowe. Chory stale zwiększa ilość wypijanego alkoholu, który wydaje się być dla niego sposobem na pozbycie się wszelkich problemów życia codziennego objawiających się napięciem emocjonalnym. Dzięki spożywaniu wszelkiego rodzaju trunków pacjent uzyskuje pozorny stan odprężenia emocjonalnego i odzyskuje dobre samopoczucie. Nakręcająca się spirala picia coraz większej ilości alkoholu powoduje, że po pewnym czasie pacjent traci kontrolę nad swoim uzależnieniem.

W efekcie, spożywanie napojów alkoholowych zaczyna odbijać się na życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym. Alkoholik nie jest zdolny do pracy, swoje frustracje rozładowuje poprzez konflikt lub przemoc w stosunkach rodzinnych i społecznych. Wielodniowe ciągi alkoholowe wyłączają go z jakiejkolwiek aktywności poza tą związaną ze spożyciem trunków.

Z chorobą alkoholową można walczyć na każdym etapie jej zaawansowania.

Sposoby walki z alkoholizmem

Jednym z popularnych sposobów walki z chorobą alkoholową jest stosowanie tzw. „wszywek”. ESPERAL jest preparatem powszechnie wykorzystywanym w leczeniu alkoholizmu. Zawarty w nim disulfiram oddziałuje na metabolizm alkoholu w wątrobie powodując zablokowanie działanie enzymu odpowiedzialnego za usuwanie alkoholu z organizmu. W efekcie każde spożycie nawet najmniejszej ilości trunku powoduje silne zatrucie organizmu aldehydem octowym, co może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – także te zagrażające życiu.

Jakie możesz odczuwać skutki spożycia nawet bardzo małej ilości alkoholu w sytuacji, kiedy masz wszyty ESPERAL? Do najłagodniejszych objawów należą pogarszające się samopoczucie i bóle wątroby. Pozostałe już bezpośrednio zagrażają życiu, a należą do nich:

  • spadek ciśnienia krwi,
  • migotanie przedsionków serca,
  • udar mózgu,
  • zawał serca.

Wszystkie powyższe objawy mogą powodować zgon pacjenta.

Zatem działanie ESPERALU oparte jest przede wszystkim na strachu związanym ze skutkami, do których może prowadzić spożycie napojów alkoholowych. Obawa przed śmiercią nie jest jednak wystarczającym lekarstwem na leczenie alkoholizmu. Może przeciwdziałać spożywaniu napojów alkoholowych przez pewien czas, ale nie uczy pacjenta, jak sobie radzić z głodem alkoholowym w codziennym życiu.

Odtrucie alkoholowe to natomiast pierwszy krok w kierunku trzeźwości. Pozwala przerwać ciąg alkoholowych i szybko wrócić do stanu trzeźwości. Jednakże, podobnie jak ESPERAL, nie jest skutecznym lekiem umożliwiającym wyleczenie alkoholizmu. Detoks może być także krokiem poprzedzającym wszycie ESPERALU. Jednakże z pewnością do skutecznego  wyleczenia z choroby alkoholowej konieczna jest terapia psychologiczna i udział w grupach samopomocowych.

ESPERAL i odtrucie alkoholowe – początek drogi ku trzeźwości

Z pewnością próby ułatwienia sobie wstrzemięźliwości alkoholowej są bardzo popularne wśród pacjentów. Jednakże – tak jak odtrucie alkoholowe jest niezbędnym elementem prawidłowej kuracji odwykowej – tak ESPERAL może kurację tylko wydłużać.

Samo spożycie leku lub wszycie pod skórę nie uczy pacjenta mechanizmów przeciwdziałania chęci napicia się.  Badania dowodzą, że po przeprowadzonej kuracji pacjenci szybko wracają do nałogu.

Jedyną sprawdzoną i skuteczną terapią jest świadoma abstynencja objawiająca się przemyślanym powstrzymaniem się do spożycia. W tym pomoże doświadczony psychoterapeuta, który przeprowadzi pacjenta przez proces zrozumienia procesów zachodzących podczas nałogu i przedstawi metody powstrzymywania się przed sięganiem po trunki. Pomocny będzie także udział w pracach grup samopomocowych.

Źródło: odtrucie.warszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *