Nie trzeba mieć żadnych konkretnych predyspozycji fizycznych, aby grać w golfa. Uprawiać tę dyscyplinę mogą zarówno osoby bardzo młode, jak i te w całkiem podeszłym wieku. Teoretycznie jest to sport dla każdego – co decyduje więc o tym, że przez skojarzenie z luksusem golf uchodzi za tak wyjątkowy, a zarazem staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny?

Podstawy techniki oraz zasady gry w golfa są do opanowania w ciągu jednego treningu. Aby jednak zostać mistrzem, podobnie jak w każdej innej dyscyplinie, treningów oraz samych rozgrywek powinno być jak najwięcej. A to wymaga czasu – i właśnie dysponowanie sporymi jego ilościami jest największym luksusem. Pojedyncza rozgrywka trwa bowiem średnio od czterech do sześciu godzin.

Sprzęt na wagę złota

Najwięcej zajmuje przemieszczanie się z miejsca na miejsce niespiesznym, spacerowym tempem. Łącznie pokonuje się nawet 6-8 km, a kondycja przydaje się tu o tyle, że trzeba przy tym nosić na ramieniu ważącą nieraz kilkanaście kilogramów torbę z kijami. Ich cztery podstawowe typy znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach. Lekkie kije drewniane o większej główce wybijają piłeczkę na duże odległości, tzw. żelazne (ang. „irons”) pozwalają wykonywać delikatniejsze, bardziej precyzyjne uderzenia, zaś ich odmiana nazywana klinami („wedges”) pomaga np. wydostać piłkę z piachu. Istnieją jeszcze tzw. popychacze, wykorzystywane „na ostatniej prostej” do dołka.

Kije różnią się także długością, wagą i kątem nachylenia główki, a ich pełen komplet potrafi słono kosztować. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy przygodę z golfem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wypożyczyć. Jest to możliwe w wielu obiektach, m.in. w hotelu Remes Sport & SPA pod Poznaniem, który oprócz organizowania turniejów i pikników golfowych (w tym w ramach firmowych imprez integracyjnych) oraz udostępniania pola golfowego amatorom tego sportu prowadzi także szkołę dla osób stawiających w nim pierwsze kroki.

Strategia, rywalizacja i relaks

Podkręcenie piłeczki, wysokość jej lotu oraz odległość, jaką pokonuje, zależą przede wszystkim od właściwego doboru kija. Golfista musi przy tym uwzględnić nie tylko prędkość i kierunek wiatru, ale również ukształtowanie terenu. Zwracanie uwagi na te czynniki dodatkowo pogłębia kontakt z naturą, na której łonie gracze spędzają podczas rozgrywki ładnych kilka godzin. Golf łączy więc w sobie elementy rywalizacji i relaksu na świeżym powietrzu, nudny zaś wydaje się zazwyczaj ewentualnie tylko laikom obserwującym grę z pozycji widza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *