robot przemysłowy

Dynamiczny rozwój robotyki przemysłowej i automatyzacji dotyczy coraz częściej nie tylko ogromnych koncernów, lecz również małych i średnich przedsiębiorstw. Wysokie koszty pracy oraz optymalizacja procesów produkcyjnych to główny powód tego trendu wzrostowego, jednak istnieją również inne powody, dla których roboty przemysłowe tak silnie umocniły swoją pozycję w przemyśle.

 

Pierwsze roboty przemysłowe powstawały w latach 60. ubiegłego wieku. Pierwsze jednostki zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez firmy Unimation, Versatran i Prab. W latach 70. można było zaobserwować dynamiczny rozwój robotyki przemysłowej głównie ze względu na potrzeby branży motoryzacyjnej w USA, natomiast od początku lat 80. nastąpił gwałtowny wzrost produkcji robotów przemysłowych oraz wykorzystywania ich w innych branżach. Trend ten trwa do dzisiaj i według licznych prognoz będzie wzmacniał się w najbliższych latach.

Zastosowanie robotów przemysłowych

 

Roboty przemysłowe wykorzystują obecnie głównie w przemyśle motoryzacyjnym, elektromechanicznym, górniczym, elektronicznym, medycynie. Prognozy mówią jednak, że zastosowanie robotyki i automatyki rozszerzy się również na inne, bardziej specjalistyczne branże. Wykonują pracę w warunkach, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Realizują zadania w środowisku agresywnym chemicznie, wymagające ogromnej siły fizycznej, oraz perfekcyjnej precyzji. Roboty przemysłowe wykorzystuje się najczęściej do:

 

  • spawania łukowego
  • przenoszenia i paletyzacji
  • zgrzewania
  • pakowania
  • obróbka

 

Rozwój technologiczny sprawia jednak, że roboty przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w przypadku bardziej skomplikowanych czynności. Liczba możliwości wykorzystania robotów przemysłowych dynamicznie się poszerza, a wraz z nimi wartość rynku automatyki w najbliższych latach. Robotykę wykorzystują się coraz częściej np. hotelarstwie, kosmonautyce, a nawet leśnictwie.

 

Wdrażanie robotów i automatyki niesie za sobą wiele korzyści nie tylko ze względu na optymalizację kosztów, lecz również ze względu na lepsze parametry jakościowe wykonywanych czynności. Rozwiązuje również problemy braków kadrowych, a także może  być warunkiem wymaganym przez klienta.

Perspektywy na przyszłość w Polsce i na świecie

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej liczba robotów wykorzystywanych w przemyśle rośnie z roku na rok. Najbardziej dynamiczny rozwój można zaobserwować w krajach azjatyckich m.in. Chinach, Japonii, czy Wietnamie. W Europie natomiast rynek robotów rozwija się najsilniej w Niemczech i we Włoszech. Prognozy mówią również o tym, że rynek wschodnioeuropejski w najbliższych latach będzie miał bardzo duży udział w rozwoju robotyki.

 

Każdego roku na rynek polski trafia około tysiąca nowych robotów. Wartość rynku robotów w Polsce szacuje się obecnie na 200 mln złotych. Warto również wspomnieć o tym, że według statystyk rośnie udział małych maszyn z niskim udźwigiem. Sprzedaż dużych robotów natomiast utrzymuje się na stałym poziomie, a co ciekawe – wykorzystanie średnich robotów spada.

Czym są koboty?

 

Nie spada również popularność kobotów – czyli robotów współpracujących z człowiekiem. Warto również wspomnieć o rosnącym zapotrzebowaniu na usługi integracji oraz programowania robotów. M2M Team wykonuje również takie zadania. Zespół tworzą młodzi specjaliści, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie związane z wdrażaniem tego typu rozwiązań, a przede wszystkim zaangażowanie i pasję do robotyki. Z powodzeniem uczestniczą w międzynarodowych konkursach i zawodach zdobywając wiedzę na temat najbardziej innowacyjnych technologii.

Inspiracja: M2mTeam.pl – Integracja, Roboty przemysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *