Z pomocy robotów przemysłowych korzysta się wtedy, gdy konieczne jest zastąpienie ludzi na stanowiskach potencjalnie niebezpiecznych lub gdy istotna jest szybkość, wydajność i precyzja w wykonywaniu danej pracy. W produkcji i dystrybucji często wykorzystuje się roboty kartezjańskie oraz antropomorficzne. Przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

Istota robotyzacji

Robotyzacja ma ogromne znaczenie dla przemysłu. Dzięki niej można dokonać optymalizacji zatrudnienia oraz przesuwać pracowników do tych zadań, w których będą się sprawdzać najlepiej. Roboty mogą bowiem wykonać za człowieka wiele prac, w tym tych najbardziej obciążających fizycznie.

Niektóre zadania jakie stawiane są przed pracownikami produkcji i dystrybucji bywają bardzo obciążające z jednej strony, ale i niebezpieczne z drugiej. Coraz częściej mówi się o tym, że w wielu tego typu pracach można zastąpić ludzi maszynami, co przynosi wymierne korzyści – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Cassioli Polska.

Stosowanie robotów przemysłowych wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na jakość i efektywność pracy, a wszystko to prowadzi do zwiększenia zysków z produkcji lub dystrybucji.

Roboty kartezjańskie

Wśród różnych typów robotów znaleźć można m.in. roboty kartezjańskie. Ich konstrukcja sprawia, że warto zdecydować się na stosowanie tych wielozadaniowych maszyn w swoim przedsiębiorstwie.

Roboty kartezjańskie stanowią popularne rozwiązanie w przypadku konieczności przenoszenia różnorodnych materiałów na liniach produkcyjnych. Ponadto, używa się ich także do pakowania, dozowania, a także transportu ładunków lub detali.

Tego typu roboty występują w różnych standardach, a mianowicie ekonomicznym, precyzyjnym i o wysokiej dynamice. Niezależnie od typu, są bardzo szybkie, niezwykle precyzyjne i wyjątkowo solidne. Przeznaczone są do konkretnych zadań i tworzy się je w oparciu o indywidualne potrzeby klienta.

Roboty antropomorficzne

Ten rodzaj robotów charakteryzują się wszechstronnością, łatwą instalacją i zdolnością do ponownego użytku. Co więcej, pozwalają na osiąganie bardzo elastycznego poziomu automatyzacji, na co wpływ mają liczne ramiona i przeguby zapewniające obsługę obszarów roboczych, które są niedostępne dla innego typu maszyn. Z kolei ich kompaktowa budowa umożliwia osiąganie wysokiego poziomu precyzji, nawet przy znacznych prędkościach przemieszczania.

Warto wiedzieć, ze roboty antropomorficzne są przystosowane do pracy w środowisku nieprzyjaznym, co pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, którzy dzięki nim nie muszą wykonywać zadań uciążliwych i niebezpiecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *