Na zachodzie i południu Europy powszechnym i niebywale popularnym rozwiązaniem w zakresie energetyki jest fotowoltaika. Równie często, co większe przedsiębiorstwa, z tej ekologicznej formy pozyskiwania prądu korzystają gospodarstwa rolne. Czy to się opłaca i jakie są korzyści płynące z takiego rozwiązania? Podpowiemy czy warto.

Po co fotowoltaika w gospodarstwie rolnym

Biorąc pod uwagę spore potrzeby energetyczne gospodarstw rolnych, zwłaszcza tych większych, każdy sposób na znalezienie oszczędności jest bardzo pożądany. W dużych gospodarstwach zużycie energii elektrycznej jest porównywalne do zużycia w zakładach produkcyjnych. Jak wiadomo, tak zwana “zielona energia” to czysta oszczędność dla jej użytkowników. Jedyny wydatek stanowi koszt inwestycji początkowej, czyli kupno i montaż paneli fotowoltaicznych i podzespołów systemu fotowoltaicznego. Jednak w dość krótkim czasie wydatek ten zwraca się i zamienia w czystą oszczędność. Dodatkowo użytkownicy energii fotowoltaicznej nie muszą obawiać się zmieniającymi cenami energii elektrycznej.

Korzyści z zastosowania fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym

Stała cena energii w gospodarstwie rolnym pozwala na ustabilizowanie kosztów produkcji oraz zwiększenie zysków. Jednocześnie może to mieć duży wpływ na zwiększenie konkurencyjności na rynku produktów spożywczych.

Oprócz tego korzystając z „zielonej energii”, jaką jest energia fotowoltaiczna, nie trzeba się obawiać awarii sieci, przerwania linii energetycznej czy przerw w dostawie prądu spowodowanych konserwacją sieci lub innymi nieprzewidzianymi okolicznościami. W połączeniu z zastosowaniem magazynów energii gospodarstwo zyskuje dodatkowe opcje i niezależność pod względem energetycznym. Innymi słowy gospodarstwo rolne wykorzystujące energię fotowoltaiczną jest samowystarczalne i niezależne energetycznie.

Dodatkowym atutem przemawiającym za zastosowaniem fotowoltaiki w rolnictwie jest ekologia. W nowoczesnych gospodarstwach ekologicznych i stosujących zasady bio-rolnictwa, stosowanie ekologicznej energii jest dodatkowym atutem, który z pewnością docenią klienci i konsumenci. Tego typu zasilanie wszelkich urządzeń zupełnie nie zanieczyszcza środowiska a ponadto w znaczący sposób wpływa na redukcję zużycia prądu z elektrowni węglowych, oraz elektrowni innego typu, na przykład elektrowni atomowych. A korzyści dla środowiska są znaczące ze względu na to, że według wyliczeń wykorzystanie energii słonecznej dla domu jednorodzinnego pozwala zmniejszyć emisję szkodliwego dwutlenku węgla aż o blisko 4 tony każdego roku.

Gdzie zaopatrzyć się w sprawdzoną fotowoltaikę dla rolnictwa

Warto dokładnie zorientować się w ofercie różnych firm zajmujących się zaopatrywaniem gospodarstw rolnych w instalację fotowoltaiczną. Profesjonalne i wyspecjalizowane firmy mogą zadbać o kompleksowe przeprowadzenie całej inwestycji. Dodatkowo na rynku funkcjonują firmy, które w zależności od potrzeb, zajmują się wszelkiego typu ekologicznymi i odnawialnymi źródłami energii. Skorzystanie z ich usług powoduje, że można liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie tego, jaki rodzaj zasilania wybrać (czy ma to być energia wiatrowa czy też słoneczna) w zależności od warunków atmosferycznych i potrzeb oraz precyzyjnie dobrać wszystkie ich parametry.

Oprócz tego firmy zajmujące się instalacją i doradztwem, oferują także specjalistyczną pomoc techniczną na każdym kroku inwestycji, wykonanie projektu i przygotowanie wszelkiej niezbędnej dokumentacji. Jeśli chodzi o doradztwo to jest ono dostępne również jeśli chodzi o finansowanie fotowoltaiki dla rolnictwa. Doradztwo to jest szczególnie cenne ze względu na różnorodne możliwości dofinansowania z różnych źródeł, zarówno krajowych jak i europejskich.

Dla klientów dostępne są także rozmaite zestawy fotowoltaiczne dla gospodarstw rolnych. W skład takiego zestawu mogą wchodzić między innymi moduły PV, inwertery, optymalizatory mocy, liczniki energii, systemy mocowania czy też akcesoria łączeniowe.

Źródło: http://inverter.com.pl/

One thought on “Fotowoltaika dla rolnictwa – korzyści”

  1. Fotowoltaika wykorzystywana w rolnictwie to zdecydowanie inwestycja w oszczędność na przyszłość. Obszar energii słonecznej coraz wyraźniej wzrasta. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii pochodzącej z fotowoltaiki niż w jakiejkolwiek innej technologii wytwarzania energii elektrycznej. Wszystkim, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z fotowoltaiką i chcę dowiedzieć się o niej więcej z rzetelnego źródła polecam stronę https://leonardo-energy.pl/article/energia-sloneczna-rozwoj-fotowoltaiki-nie-obejdzie-sie-bez-miedzi/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *