W dobie rosnących cen paliw konwencjonalnych, takich jak węgiel czy gaz ziemny, a także wzrastającej świadomości na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego, coraz więcej osób zaczyna interesować się alternatywnymi metodami pozyskiwania energii cieplnej. Jednym z nich, cieszącym się z roku na rok rosnącą popularnością, są pompy ciepła. Wykorzystują one energię termalną pochodzącą z otoczenia – gruntu, źródeł wody oraz powietrza.

Jak działają pompy cieplne?

W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń grzewczych, pompy ciepła nie wytwarzają energii termicznej, wykorzystując do tego dostarczone paliwo, lecz de facto transportują ją z jednego ośrodka do drugiego – a więc ze środowiska zewnętrznego do wnętrza domu lub zbiornika na wodę użytkową. Termin „pompa ciepła” nie jest w takim razie przypadkowa, gdyż urządzenie to dosłownie pompuje ciepło. Jaki jest mechanizm jego działania? O to spytaliśmy specjalistów z firmy Centrowent: –We wnętrzu pompy znajduje się obwód składający się z parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu dławiącego. Aby mogła funkcjonować, musi posiadać połączenie z jeszcze dwoma obwodami – obwodem wymiennika (źródłem dolnym) oraz obwodem grzewczym (źródłem górnym). Wymiennik to instalacja składająca się z długich, wypełnionych niezamarzającym płynem rurek, które umieszczane są w środowisku zewnętrznym: na wolnym powietrzu, w zbiorniku wodnym lub w gruncie. Zadaniem pompy ciepła jest schładzanie płynu do temperatury niższej niż temperatura środowiska – dzięki temu krążąc po instalacja może on się ogrzać i następnie wrócić do pompy. Tam przepływa on obok wewnętrznego obwodu pompy, wypełnione nie zamarzającym płynem – płyn ten po przepłynięciu przez parownika zabiera ciepło z cieczy z dolnego źródła, przepływając przez sprężarkę podnosi swoje ciśnienie i temperaturą, na koniec zaś za pomocą skraplacza oddaje ciepło płynowi krążącemu w obwodzie grzewczym – zwykle jest to zwykła woda. Po przepłynięciu przez zawór dławiający ciśnienie i temperatura płynu z obwodu pompy wracają do normy i cały proces zaczyna się od początku.

Charakterystyka pomp ciepła typu powietrz-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda to urządzenia wykorzystujące energię termalną zawartą w powietrzu do podgrzewania wody użytkowej wykorzystywanej w domostwie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest prostota montażu instalacji dolnego źródła – umieścić je można w praktycznie dowolnym miejscu posesji, gdzie nie będzie problemu z przepływem powietrza. Nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych prac budowlanych, jak w przypadku instalacji gruntowych. Wykorzystanie ciepła pochodzącego z powietrza pozwala znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania wody użytkowej, a także zanieczyszczenie środowiska – sama pompa ciepła jest zasilana niewielką ilością energii elektrycznej. Niestety, wydajność tego typu urządzeń może obniżyć się wraz ze spadkiem temperatur – konieczne jest wtedy uruchomienie ogrzewania elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *