Temat polowań budzi wiele emocji. Szczególnie tych negatywnych, ponieważ dla większości ludzi zwierzęta są istotami żyjącymi, które mają takie samo prawo do życia, jak człowiek. W związku z tym, że ich byt jest przez niego zagrożony – wymagają ochrony. Jest jednak też mnóstwo entuzjastów polowań, dla których zabijanie jeleni czy dzików jest pasją, której nigdy nie zamierzają porzucić.

Czym jest polowanie?

Zacznijmy od tego, czym jest polowanie? Sztuka polowania zwana jest myślistwem i polega na tropieniu zwierząt, podchodzeniu do nich, a następnie osaczaniu i zabijaniu. Wszystko podlega unormowaniom prawnym i jest zgodne z obowiązującymi myśliwych zasadami etyki. Należy przestrzegać prawa łowieckiego i mieć na względzie dobro przyrody, która w dzisiejszym świecie – nie da się ukryć – wymaga szczególnej ochrony.

Przygotowania do polowania

Zanim wybierzemy się na polowanie, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejszą z nich jest stałe trenowanie – nawet myśliwi, którzy regularnie polują, ćwiczą swoją celność na strzelnicy – komentuje nasz rozmówca z internetowego Komisu broni. Warto znaleźć zorganizowaną grupę myśliwych, ponieważ polowania zbiorowe mogą być znacznie efektywniejsze. Ponadto, nie można zapomnieć o doborze odpowiedniego kalibru broni. Dopuszczalną odległością strzału jest 200 metrów, dlatego – jeśli chcemy efektywnie strzelać nawet o zmroku – dobrze jest zaopatrzyć się w lunetę. Zabronione są celowniki laserowe i noktowizyjne – możemy używać tylko noktowizyjnego sprzętu obserwacyjnego.

Jak zapisać się na polowanie?

Jeśli chcemy wziąć udział w polowaniu zbiorowym, możemy prześledzić oferty takich aktywności np. w internetowych komisach broni. Tam dowiemy się, jaka jest cena uczestnictwa w wydarzeniu i na jakie zwierzęta będziemy mogli polować. Wybierając się na wspólne polowanie, zawsze powinniśmy okazywać gotowość do niesienia pomocy pozostałym współuczestnikom i pamiętać o godnym obchodzeniu się z zastrzeloną zwierzyną. Tylko w taki sposób będziemy uczyć młodszych myśliwych odpowiednich zasad, które mają im towarzyszyć podczas każdego polowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *