Gaśnica to sprzęt gaśniczy, który powinien znaleźć swoje miejsce w każdym budynku użytku publicznego oraz domu. Warto jednak pamiętać, że nie każda gaśnica nada się do gaszenia każdego typu pożarów – wyróżniamy ich kilka rodzajów i każdy z nich jest przeznaczony do konkretnych zastosowań.

Oznaczenia gaśnic

Powszechnie gaśnice nie różnią się między sobą w istotny sposób pod względem wyglądu – zgodnie z polskimi przepisami każda z gaśnic powinna być pomalowana na rzucający się w oczy, czerwony kolor, większość modeli posiada podobny, cylindryczny kształt i wielkość. To, co odróżnia poszczególne gaśnice, to znajdujący się w nich czynnik gaśniczy. –Niezwykle istotna jest świadomość, że poszczególne czynniki mogą być wykorzystane do gaszenia wyłącznie pewnej ściśle określonej kategorii pożarów, np. tworzyw stałych, gazów lub tłuszczy – wyjaśnia specjalista firmy FirewallUżycie ich niezgodnie z przeznaczeniem stwarza poważne zagrożenie dla otoczenia. Dlatego też na terenie krajów europejskich wprowadzono literowe oznaczenie gaśnic:

  • A – oznacza gaśnice do gaszenia płonących ciał stałych, które ulegają rozżarzeniu, np. drewna czy gumy
  • B – do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które ulegają stopieniu, np. benzyny lub smoły
  • C – do gaszenia płonących gazów palnych, np. metanu czy propanu
  • D – do gaszenia pożarów metali palnych, np. magnezu czy sodu
  • E – do gaszenia pożarów urządzeń pod napięciem elektrycznym lub w okolicy tych urządzeń (kiedy zachodzi ryzyko zalania urządzenia i wywołania spięcia)
  • F – do gaszenia łatwopalnych środków gotujących, np. tłuszczy zwierzęcych wykorzystywanych w kuchni.

Zwykle gaśnice przeznaczone są do gaszenia pożarów różnych rodzajów. Dla przykładu gaśnica oznaczona ABC może zostać użyta do ugaszenia ciała stałych, gazów i cieczy.

Rodzaje gaśnic

Jak zostało wspomniane, gaśnice różnią się pod względem wypełnienia. Pod tym kątem dzielimy je na:

  • Gaśnice pianowe – wewnątrz gaśnicy znajdują się dwa zbiorniki, jeden wypełniony środkami alkalicznymi w roztworze wodnym środka pianotwórczego, drugi zaś kwasem. Po uruchomieniu gaśnicy obie ciecze mieszają się, tworząc pianę, która pod dużym ciśnieniem zostaje wyrzucona na zewnątrz. Wykorzystywane do gaszenia pożarów A i B
  • Gaśnice proszkowe – zawierający czynnik gaśniczy w postaci proszków fosforanowych (pożary ABC) lub węglowych (pożary BC), ich wadą jest fakt, że czynnik gaśniczy brudzi sprzęty na które padnie i praktycznie eliminuje je z dalszego użytku
  • Gaśnice śniegowe – wykorzystywana do gaszenia pożarów BCD. Wnętrze wypełnione jest ciekłym dwutlenkiem węgla, który po otwarciu zaworu wylatuje na zewnątrz, rozpręża się i przechodzi w stan gazowy, zestalając się w tzw. suchy lód. W ten sposób odcina dostęp do tlenu i dusi ogień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *