Rosnące zainteresowanie podróżnych wyjazdami zagranicznymi sprawia, że dostępnych jest wiele form transportu. Jednymi z najchętniej wybieranych przez podróżujących środków transportu są autokary. Na ich rosnącą popularność wpływa przede wszystkim wygoda podróżowania oraz bezpieczeństwo. Jakie są podstawowe zasady transportu autokarowego na długich trasach zagranicznych?

Czas pracy kierowcy

Jako że wyjazdy zagraniczne mają to do siebie, że wymagają sporo czasu na dotarcie do celu podróży, cały wyjazd powinien być odpowiednio zorganizowany. Aby podróżowanie autokarem za granicę było w pełni bezpieczne dla pasażerów, zwykle konieczna jest więc podwójna obsada kierowców. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długich tras zagranicznych, podczas których nie ma możliwości zrobienia kilkugodzinnej przerwy na postój pojazdu. Jeden prowadzący pojazd nie może bowiem przebywać dłużej za kierownicą niż 9 godzin dziennie. Musi mieć także zapewniony odpoczynek przez co najmniej 11 godzin na dobę. W trakcie podróży kierowcy zmieniają się, co zapewnia jej ciągłość oraz znacznie szybsze dotarcie do celu. Taka zamiana jest niezwykle istotna także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Tylko wypoczęty i skoncentrowany kierujący zapewni bowiem sobie i pasażerom bezpieczną jazdę. Duże i doświadczone firmy transportowe, takie jak np. Emka Trans, bardzo przestrzegają takich zasad.

Przerwy w podróży

Oprócz zamiany kierowcy, którzy spędzają za kierownicą co najmniej kilka godzin, muszą pamiętać o robieniu okresowych przerw od jazdy. Pierwsza z nich jest konieczna po 4,5 godziny jazdy i powinna trwać 45 minut. Postój ten może być także podzielony na dwie części: 15 min i 30 min. Taka przerwa może być bez problemu wykorzystana także dla wygody podróżujących, którzy z chęcią „rozprostują nogi”, udadzą się na posiłek czy odpoczną. Z tego powodu kierowcy powinni z wyprzedzeniem planować czas i miejsce postoju. Najlepiej bowiem, aby wypadało ono w miejscu, gdzie pasażerowie mogli bezpiecznie odpocząć, zrobić zakupy oraz zjeść posiłek.

Niezbędne dokumenty

Kierowcy wyjeżdżający autokarem za granicę powinni być także wyposażeni w odpowiednią dokumentację. Należy w tym miejscu wspomnieć, że przepisy w innych krajach mogą różnić się od naszych, warto więc odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jakie dokumenty mogą być wymagane w razie kontroli drogowej. Ważnymi dokumentami, które powinni mieć przy sobie kierowcy, są zaświadczenia o dniach wolnych od pracy oraz dokumentacja stanowiąca rejestrację czasu pracy na 28 dni przed wyjazdem. Niezbędnym dokumentem, który musi znaleźć się w autokarze, jest także ważna licencja na wykonywanie przewozów międzynarodowych, prawo jazdy kierowców oraz standardowa dokumentacja autokaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *