Pierwsza praca i pierwsza pensja często rozbudzają w młodych kierowcach potrzebę posiadania własnego samochodu. Początki nie są jednak łatwe – mało kto już na starcie może liczyć na takie warunki zatrudnienia, które zapewnią odpowiednią ilość środków na zakup samochodu – na kredyt lub za gotówkę. Jak mimo tych ograniczeń zachować samodzielność i spełnić swoje marzenia o własnym samochodzie?

Nieco ponad 2/3 uczestników badania zrealizowanego dla Volkswagen Financial Services silnie wiąże auto ze swobodą i niezależnością. W grupie ankietowanych znaleźli się również tzw. milenialsi, czyli pokolenie obecnych młodych dorosłych. Aż 95% z nich zdeklarowało, że chciałoby mieć samochód. W tej kwestii z pomocą przychodzą instytucje finansowe, które coraz chętniej uwzględniają w swoich ofertach potrzeby i możliwości młodych konsumentów.

Zakup auta za gotówkę nie jest więc w ich przypadku jedyną drogą do posiadania własnego auta. Brak stałej umowy o pracę nie musi być barierą, jeśli zdecydujemy się na zakup samochodu na kredyt . W takich przypadkach banki stosują inne metody oceny zdolności kredytowej. Coraz częściej dla banków ważniejszą informacją niż forma zatrudnienia jest wysokość dochodów i posiadanych już zobowiązań.

Zakup samochodu na kredyt bez stałego zatrudnienia

Ubiegające się o kredyt osoby zatrudnione na tzw. śmieciówkach muszą postarać się nieco bardziej, aby dowieść swojej wiarygodności. W tej kwestii wymagania instytucji finansowych mogą się różnić, ale jedno jest pewne: im więcej dokumentów, tym większe są szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Osoby nieposiadające stałego zatrudnienia muszą udowodnić regularność swoich dochodów. W większości przypadków wystarczą dokumenty potwierdzające zarobki z ostatnich trzech miesięcy. Może być to deklaracja PIT za ostatni okres rozliczeniowy lub po prostu wyciąg z konta bankowego z zaznaczonymi wpływami.

Brak umowy o pracę może wiązać się też z koniecznością udokumentowania co najmniej rocznej nieprzerwanej współpracy z tym samym pracodawcą. Dodatkowym argumentem może być również list intencyjny od przełożonego, w którym zaświadczy o perspektywach dalszej współpracy.

W każdym przypadku warunkiem uzyskania kredytu są odpowiednie dochody. W sytuacji, gdy możliwości finansowe młodego nabywcy budzą wątpliwości, tzw. kołem ratunkowym może być poręczenie osoby o lepszej zdolności kredytowej, np. rodzica.

Warunki kredytu samochodowego dla młodych

Oferty kredytu samochodowego dla osób bez stałej umowy o pracę z racji większego ryzyka (dla banku) mogą mieć wyższe oprocentowanie, prowizje oraz opłaty dodatkowe. W ten sposób instytucje udzielające finansowania rekompensują sobie koszty związane z procedurą oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy, ale też ryzyko niewywiązywania się z warunków umowy, np. w razie chwilowych trudności z terminową spłatą rat.

Poza tym, warunki kredytu samochodowego są takie same jak dla osób zatrudnionych na etacie. Wysokość miesięcznych spłat kredytu można regulować sumą wkładu własnego, liczbą rat i rocznym limitem kilometrów.

Zakup samochodu na kredyt jest dla młodych osób okazją do zbudowania własnej historii kredytowej. Bezproblemowy przebieg umowy kredytu na auto może zagwarantować im w przyszłości lepsze warunki np. kredytu hipotecznego.