Prowadzisz firmę i planujesz zakup auta do użytku firmowego i prywatnego? Możliwości jest wiele – płatność gotówką, leasing, kredyt samochodowy dla firm, a nawet wynajem. Omawiamy poszczególne z nich, abyś mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Do niedawna brak gotówki oznaczał konieczność zaciągnięcia kredytu, ale obecnie mamy znacznie więcej rozwiązań. Co ciekawe, chętniej też z nich korzystamy. Małe firmy czy duże przedsiębiorstwa zamiast kupić nowe auto za gotówkę, wybierają np. leasing, zachowując m.in. możliwość inwestowania. Sprawdź, jak możesz kupić samochód, nie martwiąc się o płynność finansową.

Finansowanie auta gotówką

Klient firmowy lub flotowy to cenna zdobycz dla każdego dealera, dlatego warto mu zaproponować korzystny kredyt samochodowy dla firm albo atrakcyjną cenę. Właściciele firm kierują się przy wyborze marki głównie ceną. Często planują wykorzystywać auto zarówno do użytku firmowego, jak i prywatnego, co też ma znaczenie. Przysługuje nam wtedy prawo do odliczenia 50% podatku VAT (maks. do 85 tys. zł).

Z drugiej jednak strony finansowanie auta gotówką nie jest korzystne pod względem podatkowym i księgowym. Znacznie uszczuplamy budżet firmy, co może zaburzyć płynność finansową. Mając własność pojazdu do nas należy też obowiązek serwisowania, kłopot z ew. odsprzedażą itp. Trzeba jednak przyznać, że kupując cokolwiek za gotówkę, wykazujemy się większym rozsądkiem.

Kredyt samochodowy dla firm

Decydując się na kredyt, konfigurujemy auto śmielej, chętniej dobierając bogatsze wyposażenie, droższy lakier, mocniejszy silnik itp. Warto pamiętać, że racjonalne decyzje podejmujemy przy płatności gotówką. Kredytowanie ma jednak swoje plusy – możemy wpisać w koszty uzyskania przychodu część odsetkową raty i opłaty manipulacyjne związane z udzieleniem kredytu. A jeśli nasze dochody są stabilne i firma świetnie prosperuje, warto jednak skonfigurować wymarzone auto.

Kredytowanie ma szereg zalet, ale i minusów. Niektórych zniechęca sama procedura, mimo że banki starają się uprościć formalności. Ponadto nawet najlepsza oferta nas kosztuje – bank musi na kredycie zarobić, więc trzeba liczyć się z prowizją i marżą banku. Kolejną wadą jest często konieczność wykupienia dodatkowych produktów bankowych – m.in. polisy na życie.

Leasing – wygodna forma wypożyczenia auta

Leasing to nie własność – decydując się na tę formę, dzierżawimy pojazd. Po wygaśnięciu umowy nie stajemy się jego właścicielami, ale mamy pierwszeństwo, aby go odkupić. Aby wziąć leasing, konieczny jest wkład własny w wysokości od 10 do 30%. Warto też wiedzieć, że raty wliczane są w koszty uzyskania przychodu. Procedury są nieco prostsze niż w przypadku kredytu. Ważną różnicą jest jeszcze to, że firma leasingowa określa dla nas limit kilometrów i przekazuje nam obowiązek serwisowania pojazdu w ASO, aby na koniec umowy pozostawał w bardzo dobrym stanie technicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *