Kontakty handlowe z Chinami to nie tylko import, lecz i eksport. Nowe środki transportu towarowego pozwalają na wybór najbardziej opłacalnej metody, a stale rozwijająca się branża spedycyjna daje szanse na personalizację usługi.

Przedsiębiorcy, którzy chcą podjąć się wymiany towarowej z Państwem Środka, stają przed wielkimi wyzwaniami i równie zdumiewającymi możliwościami. Rynek spedycyjny stwarza stale nowe możliwości i udogodnienia, które wpływają nie tylko na sam przewóz towarów, ale i uproszczenie procedur celnych. Współczesny transport międzynarodowy to także coraz bardziej precyzyjne metody śledzenia przesyłek oraz nowoczesne usługi typu door–to–door. Jakie są więc rozwiązania w zakresie przewozu towarów na duże odległości?

Nie tylko spedycja morska

Wciąż najbardziej popularną metodą jest spedycja morska – wynika to z jej niezawodności, niskiej ceny i wysokiej ładowności statków. Minusem przewozu towarów za pomocą kontenerowców jest czas dostawy, który może być niezadowalający dla przedsiębiorców oczekujących szybkich rozwiązań. Z kolei transport drogą lotniczą jest bardzo kosztowny i mało wydajny w przypadku przewozu towarów w hurtowych ilościach. Podobnie rzecz ma się w przypadku wyboru firmy kurierskiej. Dlatego właśnie obserwuje się szybki rozwój międzynarodowej spedycji kolejowej, która jest bardzo kuszącą i interesującą alternatywą dla wszystkich innych rodzajów transportu.

Z reguły odbywa się ona w ramach transportu multimodalnego. Pamiętajmy, że w Chinach odległości między producentem a terminalem mogą być ogromne – w przypadku Szanghaju i Zhengzhou jest to aż tysiąc kilometrów. Często więc do transportu towarów stosuje się spedycję drogowo–kolejową. Na terminal towary dostarczane są samochodami ciężarowymi w kontenerach, które następnie są przeładowywane na pociągi, przewożone do Europy (również do Polski), a ze stacji docelowej rozwożone ciężarówkami bezpośrednio do importerów. Sam transport kolejowy pomiędzy terminalem w Chinach i w Polsce trwa około czternastu dni – to zdecydowanie mniej, niż w przypadku spedycji morskiej.

Agencja celna w Polsce

Wiele firm, zajmujących się spedycją, współpracuje z agencjami celnymi w Polsce, dzięki czemu procedury celne są znacznie uproszczone i przyspieszone. Agencja celna wówczas bierze na siebie odpowiedzialność za odbiór przesyłki, dopełnienie procedur i wysłanie towaru do odbiorcy. W ten sposób można uniknąć nieprzyjemności związanych z zatrzymaniem przesyłki na granicy. To wynajęta agencja zgłasza towar do odprawy w Urzędzie Celnym. W przypadku przesyłek, które wymagają dodatkowej kontroli (sanepidowskiej, służb weterynaryjnych czy WIORIN) – tym również zajmuje się agencja. Ona też nalicza opłaty celno–podatkowe.

Door–to–door

Firmy spedycyjne często oferują również realizację usługi door-to-door, czyli wykonanie przewiezienia produktu bezpośrednio od producenta po dostarczenie go do importera. Spedytor tym samym bierze na siebie obowiązek załatwienia wszelkich formalności, wykonania przeładunku, magazynowania oraz zrealizowania wymaganych procedur celnych. Klient dzięki temu oszczędza czas i pieniądze – ani on, ani nadawca nie muszą troszczyć się o koordynację transportu.

Door-to-door to elastyczna usługa, dzięki której klient nie musi zajmować się kwestiami związanymi z przewozem, a odpowiedzialność prawidłowego zrealizowania usługi spada na wykonawcę. Jest to spore ułatwienie w przypadku kontaktów handlowych z Chinami, gdzie trzeba pamiętać o barierze językowej i zawiłościach formalnych.

Projekty multimodalne

W ofercie doświadczonych spedytorów znajdują się rozwiązania dostosowane do odmiennych, indywidualnych potrzeb poszczególnych klientów. Zazwyczaj w zakresie transportu międzykontynentalnego proponują oni transport multimodalny oparty o spedycję kolejowo-samochodową lub kolejowo-morską.

Firma spedycyjna we współpracy z klientem wypracowuje trasę, która pozwoli na optymalizację finansową i czasową konkretnego przewozu. Cały transport odbywa się w oparciu o kontenery – to znacznie skraca czas przewozu, ponieważ towarów nie trzeba przepakowywać w trakcie przeładunków.

Skrócony czas dostawy wpływa pozytywnie na rozwój handlu produktami sezonowymi i żywnością. Istotne jest tu również bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu kontenerów oraz wytyczeniu szlaków w krajach niedotkniętych wojną.

Przyszłość wymiany towarowej z Chinami

Dziś maluje się ona w jasnych barwach. Nie wiadomo wprawdzie, jakie będą dalsze tendencje – wygląda jednak na to, że nadal warto inwestować w handel z Chinami. Spedycja multimodalna i kolejowa rozwijają się błyskawicznie – to, co niedawno było innowacją, jak system monitoringu przesyłek, dziś jest standardem. I wiele wskazuje na to, że branża będzie się rozwijać nadal – ku zadowoleniu przedsiębiorców po obu stronach globu.

Źródło: Symlog.eu – spedycja międzynarodowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *