Gdy przydarzy się awaria i auto stanie w drodze zwykle wybieramy pierwszą lepszą pomoc drogową, do której zdobędziemy kontakt. Zupełnie nie zastanawiamy się czy jest to firma rzetelna? Czy profesjonalna? Czy szybko przyjedzie na miejsce awarii? Albo czy oferuje naprawę na miejscu, czy tylko odwiezienie auta na lawecie? Ustalenie tych kilku prostych faktów pomoże kierowcy uniknąć niepotrzebnych kosztów i wielogodzinnego oczekiwania na holowanie.

Naprawa na miejscu

Przeważnie pomoc drogowa oferuje głównie usługi holowania i transportu pojazdów. Pojawia się jednak coraz więcej firm, które posiadają w swojej ofercie także drobne naprawy mechaniczne i elektryczne, wykonywane na miejscu zdarzenia. Jeśli uda nam się taką firmę znaleźć, a usterka naszego auta jest niewielka, możemy uniknąć niepotrzebnych kosztów lawety i holowania, zaoszczędzimy również mnóstwo czasu i nerwów.

Teren działania

Jeśli znasz jakąś dobrą firmę, przed podróżą warto ustalić, jaki teren obsługuje. Przeważnie jedna firma działa w kilku sąsiadujących ze sobą powiatach. Oczywiście przy dalszej podróży raczej nie będziesz mógł liczyć na pomoc Twoich ulubionych fachowców. Niektóre firmy oferują co prawda usługi na terenie całego kraju, a nawet dojazd za granicę, niestety w przypadku awarii z dala od ich bazy, musisz się liczyć z długim czekaniem na lawetę.

Sprawdź cenę

Firmy świadczące usługi pomocy drogowej naliczają cenę w oparciu o ilość przejechanych kilometrów albo godzinę pracy. Pamiętaj, żeby spytać czy firma oferuje usługę mobilnego serwisu, ponieważ, w przypadku drobnych awarii, jest ona znacznie tańsza niż doholowanie auta do najbliższego warsztatu.

Zapytaj o auto zastępcze

Nawet, jeśli nie wykupiłeś pakietu assistance, możesz poszukać pomocy drogowej, która oferuje zastępczy samochód.  Oczywiście wynajem auta zastępczego to dodatkowe koszty, jednak niektóre firmy pobierają tę opłatę z OC sprawcy kolizji.  Auto zastępcze pozwoli Ci szybko wznowić przerwaną podróż, dzięki czemu nie zmarnujesz urlopu, nie spędzisz świąt w szczerym polu i dotrzesz do celu podróży bez wielogodzinnych opóźnień.

Dowiedz się ile czeka się na przyjazd lawety

Nic tak nie irytuje kierowcy, jak długie oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej. Szczególnie zimą, gdy marzniemy w uszkodzonym aucie . Żeby tego uniknąć, dowiedz się jak dużą flotą dysponuje dana firma, a najlepiej wprost spytaj się o czas dojazdu na miejsce zdarzenia. Obecnie standardem jest, że pomoc drogowa pracuje w trybie 24/7, dlatego możesz do nich dzwonić o każdej porze dnia i nocy.

Jak wyjaśnia pracownik serwisu SABAT z LublinaDawniej poważna usterka oznaczała dla kierowcy wielogodzinne czekanie na poboczu na upragniony holownik. Dziś, dzięki zwiększeniu ilości pojazdów i dostosowaniu jakości usług do zachodniego wzorca, profesjonalne firmy starają się wykonać je jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *