Stało się: popadłeś w długi. Kłopoty w ich obsłudze nie oznaczają jednak, że czeka cię spotkanie z komornikiem, a wizja utraty majątku stanie się realna. Możesz uniknąć spirali zadłużenia, jeśli będziesz przestrzegać tych 3 zasad.

Szukanie rozwiązań takich jak dodatkowe źródła dochodów oraz pomoc w długach, połączone z aktywną postawą i częstym kontaktem z wierzycielem to sposoby na uniknięcie poważnego zadłużenia.  Najgorsze, co możesz zrobić, to schować głowę w piasek i udawać, że nie ma problemu. Sprawdź, jak sobie radzić w sytuacji, gdy nie masz pieniędzy na spłatę raty.

1. Nie chowaj głowy w piasek

Najgorsze, co możesz zrobić w sytuacji, gdy nie radzisz sobie z obsługą zobowiązań, to unikać kontaktu z wierzycielem, nie odbierać jego telefonów ani korespondencji od niego. W takim przypadku twój bank, pożyczkodawca albo dostarczyciel usług będzie miał pełne podstawy by przypuszczać, że brak ci dobrej woli i unikasz odpowiedzialności.

O wiele wiarygodniej będziesz wyglądać, jeśli sam wyjdziesz z inicjatywą kontaktu i poinformujesz bank, że nie masz w danym miesiącu możliwości zapłacenia raty. Być może bank z własnej woli zaproponuje korzystne rozwiązanie, jak wakacje kredytowe, obniżenie raty albo kredyt konsolidacyjny.

2. Szukaj rozwiązań

Jeśli masz długi, nie wpadaj w panikę i staraj się logicznie patrzeć na sytuację, w której się znalazłeś. Zaciągnięcie kolejnej pożyczki w celu spłacenia zobowiązań, z którymi już teraz sobie nie radzisz, to prosty przepis na finansową katastrofę. To właśnie osoby, które zaciągają pożyczki z karty, aby spłacać kredyty gotówkowe i na odwrót, ponoszą największe ryzyko, że ich długi wymkną się spod kontroli.

Spirala zadłużenia to nic innego jak zaciąganie pożyczek na spłatę zobowiązań. Zamiast działać impulsywnie, poproś o pomoc w długach, poszukaj dodatkowej pracy albo skontaktuj się z bankiem, aby uzyskać fachową poradę.

3. Proś o pomoc w długach

Co robić w przypadku, gdy twoja finansowa sytuacja wymknęła się spod kontroli ale jeszcze nie dostałeś informacji o wykupieniu twojego długu ani nie kontaktował się z tobą komornik? Jeśli czujesz, że spłata zobowiązań jest ponad twoje siły, możesz wyprzedzić pewne wypadki i samodzielnie skontaktować się z firmą, która oferuje pomoc w długach.

W ten sposób zyskasz lepszą pozycję negocjacyjną i zwiększasz swoje szanse na wyjście z sytuacji obronną ręką. Inicjując kontakt z firmą która oferuje pomoc w długach, możesz podpisać ugodę na lepszych warunkach i uzgodnić ratę w wysokości która będzie dla ciebie możliwa do zapłacenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *