Wzrastające potrzeby polskiego społeczeństwa, konieczność spłaty zaległych zobowiązań, a może chęć zaimponowania innym dobrami lepszej jakości? Jak myślicie, na jakie cele polskie banki udzielają najwięcej kredytów gotówkowych? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Polski kredytobiorca – charakterystyka

Okazuje się, że zobowiązanie finansowe w banku posiada co drugi Polak. Statystyki wskazują, że kredyty gotówkowe zaciągają najczęściej osoby młode (24-44 lata), które mieszkają w dużych miastach. Biorąc pod uwagę płeć mieszkańców Polski, nie ma pod tym względem dużej różnicy. Kobiety i mężczyźni biorą kredyty w porównywalnej liczbie.

Tylko w 2016 roku banki funkcjonujące na terenie Polski, udzieliły kredytów na łączną kwotę 78,5 mln zł. Na tak zawrotną sumę złożyło się blisko 7 mln podpisanych umów kredytowych.

Na co pożyczają kobiety?

Kredytobiorczynie to najczęściej kobiety w przedziale wiekowym 35-44 lata. Są aktywne zawodowo, niezależne, dbają o potrzeby prowadzonego gospodarstwa domowego. Okazuje się, że panie zaciągają kredyty gotówkowe najczęściej na wyjazdy wakacyjne, drobne wydatki i bieżące potrzeby.

Ciekawostką jest fakt, że każdego roku zmniejsza się liczba wydawanych dla kobiet kart kredytowych. Panie rzadziej też zaciągają kredyty hipoteczne. Standardem są jednak sytuacje, w których kobiety zaciągają tego rodzaju zobowiązania wraz z partnerem. Cieszy fakt, że płeć piękna z reguły spłaca kredyty regularnie.

Na co pożyczają mężczyźni?

Mężczyźni znacznie częściej zaciągają kredyty hipoteczne. Wynika to z faktu pełnienia funkcji głowy rodziny. Nadal również to panowie wykazują o wiele lepszą zdolność kredytową, bo zarabiają więcej.

Patrząc na kredyty gotówkowe, zaciągają je przeważnie panowie w wieku 25-35 lat. To zobowiązania, z których tytułu środki przeznaczane są na zakup samochodu, sprzętu RTV i innych gadżetów technologicznych. Ważne jest to, że mężczyźni podejmują decyzję o wzięciu kredytu o wiele bardziej spontanicznie niż kobiety. Wystarczy impuls, reklama produktu, by stał się on obiektem pożądania. Niestety to również panowie częściej nie spłacają zaciągniętych zobowiązań w terminie.

Co wiemy o kredytach?

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że świadomość Polaków w kwestiach zobowiązań finansowych wzrasta. Mamy o wiele większą wiedzę w zakresie mechanizmów działalności instytucji bankowych. O wiele bardziej ufamy też bankom i korzystamy z ich produktów. Coraz rzadziej dajemy się nabrać na chwyty reklamowe, częściej odwiedzamy zaś oddziały banków, by porozmawiać ze specjalistami.

Podejście banków

Od lat toczy się w Polsce nieustanna walka o klienta. Banki nawet kilka razy w miesiącu zmieniają propozycje dla potencjalnych klientów. Wszystko po to, by przebić konkurencję i podpisać jak najwięcej umów kredytowych.

Przyszli kredytobiorcy mogą porównywać oferowane im warunki poszczególnych produktów dzięki publikowanym rankingom. Same instytucje bankowe zamieszczają takie na swoich stronach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *