„Świat się kurczy”. Coraz częściej i swobodniej podróżujemy, osiedlamy się i pracujemy w różnych, mniej lub bardziej odległych krajach albo wręcz prowadzimy nasze życie zawodowe zdalnie, zarabiając w walucie innej niż ta obowiązująca w miejscu naszego zamieszkania. To wszystko wiąże się z koniecznością dokonania prędzej czy później międzywalutowej wymiany pieniędzy. Możemy zrobić to na kilka sposobów, a kantor stacjonarny pozostaje tu jednym z najlepszych wyborów.

Drogie innowacje

Najnowszym rozwiązaniem problemu wymiany walut jest specjalna karta płatnicza. Pomysł ten jest jednak jeszcze w powijakach i nie wiadomo tak naprawdę, czy sprawdzi się w dłuższej perspektywie. Poza tym opłata za posiadanie takiej karty wynosi w tej chwili nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Natłok formalności online

Od pewnego czasu z rosnącym powodzeniem funkcjonują też kantory internetowe, zwane niekiedy e-kantorami. Pomimo niewątpliwych zalet rozwiązanie to ma niestety również poważne wady, wśród których należy wymienić przede wszystkim ogrom formalności do wypełnienia. Oprócz wybrania konkretnego serwisu (co nie zawsze jest łatwe) i zarejestrowania się w nim, konieczne jest także posiadanie co najmniej dwóch różnych rachunków bankowych – po jednym dla każdej waluty, którą zamierzamy wymieniać.

Kosztowna operacja bankowa

O wiele mniej trudności nastręcza wymiana pieniędzy w banku albo kantorze stacjonarnym, przy czym pierwsza z tych opcji wiąże się z istotnie wyższymi opłatami z tytułu dokonania wymiany i ma sens ewentualnie tylko wtedy, gdy raz na stosunkowo długi czas potrzebujemy wymienić gotówkę w naprawdę dużej kwocie.

Pewność i bezpieczeństwo

Pozostają więc kantory stacjonarne. Jednym z ich największych plusów jest pewność, że usługa zostaje faktycznie wykonana – dostajemy bowiem pieniądze do ręki i nie musimy się martwić na przykład tym, że zostaną przechwycone przez grupę hakerów, która na cel obiera sobie często właśnie kantory online. – Kantor stacjonarny nie może legalnie działać bez specjalnych zezwoleń i wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej – mówi przedstawiciel wrocławskiego kantoru CENT. A kto zagwarantuje nam, że znaleziony przez nas e-kantor jest instytucją równie pewną?

Dostępność kantorów stacjonarnych

Kolejną zaletą kantorów stacjonarnych jest łatwość ich znalezienia. Jeśli trudno nam przypomnieć sobie, kiedy jakiś ostatnio widzieliśmy, to prawdopodobnie dlatego, że nie mieliśmy potrzeby skorzystania z jego usług. Kantory – w przeciwieństwie do sklepów czy lokali gastronomicznych – nie muszą reklamować się krzykliwymi szyldami, aby odciągnąć naszą uwagę od konkurencji. Kiedy ich nie szukamy, niekoniecznie więc rzucają się w oczy. Jeśli natomiast chcemy mieć pewność, że na pewno na kantor natrafimy, zawęźmy poszukiwania do okolic lokalnego centrum handlowego lub dworca, gdzie z pewnością znajduje się co najmniej jeden punkt tego typu.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o unikalnej zalecie kantorów stacjonarnych, jaką jest możliwość wynegocjowania lepszego kursu niż ten wywieszony na tablicy. Pojawia się ona z reguły przy wymianie większych kwot, a szanse, że właściciel kantoru pójdzie nam w ten sposób na rękę, rosną, jeśli o konieczności wymiany poinformujemy go z pewnym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *