Jak zapiąć ubranie? Jedne z pierwszych skojarzeń to guziki lub suwak. Nie wyczerpują one jednak puli możliwości w tym zakresie. Mamy do wyboru przecież jeszcze co najmniej haftki, szamerunki, rzepy, sprzączki czy sznurowania. Większość z nich jednak jest stosunkowo niewygodna w użyciu, a co za tym idzie – nieczęsto spotykana. Wyjątkiem mogą być rzepy, nie są jednak zbyt eleganckie, poza tym dość szybko się zużywają. Czy istnieje więc dobra alternatywa dla guzików? Tak! Są nią napy.

Napy, czyli rodzaj zatrzasków, występują w niemal niezliczonej ilości wariantów: metalowe (w tym nierdzewne) i plastikowe, nabijane i przyszywane, proste i ozdobne, kolorowe i całkiem niewidoczne, bo kryte. W każdej z tych opcji istnieją zaś jeszcze różne rozmiary i sposoby wykończenia. Z łatwością można więc znaleźć takie, które idealnie będą pasować do danego produktu odzieżowego, zastępując tradycyjne guziki.

Rosnąca popularność

Od pewnego już czasu napy regularnie pojawiają się w kurtkach i bezrękawnikach, służą do zapinania kieszeni w ubraniach i wyrobach galanteryjnych, spotkać je też można w wielu fasonach obuwia. Coraz częściej jednak stają się elementem zapięć „mniej oczywistych” elementów garderoby, takich jak koszule, żakiety, spódnice i spodnie, a nawet bielizna. Wyglądają bardzo nowocześnie, będąc przy tym dodatkiem krawieckim o niezwykle wysokim stopniu funkcjonalności.

O rosnącej popularności decyduje w pewnym stopniu rosnące tempo naszego życia. Chcemy działać szybko i sprawnie, doceniamy wygodę i łatwość obsługi używanych przez nas narzędzi. Zjawisko to zaobserwować można w bardzo wielu obszarach. A noszone na co dzień ubrania należą przecież do podstawowych składników naszego życia.

Mnogość zalet

Napy są idealnym uosobieniem rozwiązania wygodnego, szybkiego i skutecznego. Z łatwością można zapiąć i rozpiąć je jedną ręką, są przy tym mocowane w tkaninie o wiele pewniej niż klasyczne guziki, które trudniej przyszyć, niż urwać. Raz zapięte, trzymają się też na miejscu znacznie solidniej. – Przy napach niepotrzebne są dziurki, znika więc też ryzyko nieestetycznego rozciągnięcia tych ostatnich – dodaje przedstawiciel importującej galanterię metalową firmy Krawgors.

Wszystkie te zalety okazują się na wagę złota, gdy w grę wchodzą czas i trwałość łączenia. Napy sprawdzą się więc doskonale w różnego typu strojach roboczych, w tym kitlach lekarskich i pielęgniarskich, a także oczywiście w ubraniach dziecięcych. Docenią je także osoby o ograniczonej sprawności motorycznej i koordynacji ruchowej i te żyjące w ciągłym pośpiechu – jak również wszystkie panie, które pomalowawszy paznokcie, zbyt szybko spróbowały kiedyś zapiąć guzik…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *