Masz dosc mowienia do dziecka jak do sciany Popracuj nad jakoscia relacji

Który rodzic choć raz nie spotkał się z sytuacją, gdy do wyjścia pozostało zaledwie kilka minut, a pospieszanie dziecka nie przyniosło żadnych rezultatów? A ile razy zdarzało Ci się bezskutecznie prosić dziecko, by pozbierało zabawki czy odrobiło lekcje? Jak prawić, by dziecko wykonywało nasze polecenia szybciej i nie trzeba było ciągle powtarzać poleceń?

Ustalanie reguł i konsekwencja

Warto komunikować swoje oczekiwania prosto i konkretnie. Im młodsze dziecko, tym komunikat powinien być krótszy i częściej powtarzany – młodsze dzieci mają słabszą pamięć i koncentrację. Kiedy ustalone zasady nie są przestrzegane, należy natychmiast reagować. Jakiekolwiek odstępstwa od reguły mogą prowadzić do problemów w egzekwowaniu posłuszeństwa. Dziecko w końcu też straci orientację, kiedy coś wolno robić, a kiedy nie.

Małymi krokami

Zamiast oczekiwać rzeczy niemożliwych, lepiej ustalać zadania odpowiednie do możliwości dziecka. Niektórym poleceniom dziecko po prostu nie jest w stanie sprostać, dlatego warto się zastanowić czy na pewno nie wymagamy za dużo. Powinniśmy jednak wdrażać pewne zasady i włączać je do obowiązków domowych już od najmłodszych lat.

Wszystko zaczyna się od więzi

Dzieci, które czują troskę i opiekę ze strony rodziców, chętniej wykonują ich polecenia. Kluczową rolę odgrywa tutaj zaangażowanie, będące jednym z fundamentów każdej relacji, również tej rodzic-dziecko. Ważne, aby związek był dwustronny. Nie można oczekiwać, by tylko jedna strona spełniała oczekiwania tej drugiej. Jak zbudować silną, zaangażowaną emocjonalnie relację? Tutaj liczy się przede wszystkim to, jak spędzamy z dzieckiem czas. Jest różnica pomiędzy siedzeniem obok siebie na kanapie i oglądaniem telewizji, a wspólnym spacerem, czytaniem lub układaniem puzzli. Czasami wystarczy wygospodarować nieco czasu na rozmowę, zabawę lub sport (w zależności od wieku dziecka), by budować trwałą i mocną więź z dzieckiem.

Słuchaj z uwagą i wspólnie z dzieckiem pracuj nad zmianą zachowania

Kiedy chcemy zbudować mocną więź z dziećmi, powinniśmy z empatią słuchać tego, co dziecko ma nam do powiedzenia. Dzieci chcą wiedzieć, że rodzice interesują się tym, co robią, jakie są ich problemy i radości. Jeśli uważnie wysłuchasz dziecka i poważnie potraktujesz jego problemy, możesz liczyć na większą odpowiedzialność dziecka za własne zachowanie. Jeśli rano dziecko ma problem z zebraniem się na czas do szkoły, po prostu zgłoś to jako problem w czasie rodzinnego obiadu. Zapytaj, jakie rozwiązanie tego problemu syn czy córka może zaproponować. Kiedy sami do czegoś się zobowiążą, będą mieć większą motywację, by dotrzymać postanowienia.

Wzajemny szacunek

Wzruszanie ramion, przewracanie oczami i inne reakcje na Twoje polecenia wyprowadzają Cię czasem z równowagi, prawda? Zastanów się teraz, ile razy reagowałaś lub reagowałaś podobnie, kiedy dziecko kolejny raz w ciągu godziny zwróciło się do Ciebie z prośbą o pomoc. Zastanów się, czy Twoja komunikacja z dzieckiem jest oparta na szacunku. Jesteś dla swoich dzieci wzorem – będą naśladować Twoje zachowania. Jeśli dziecko będzie czuło się traktowane z szacunkiem, odpłaci tym samym, chętniej wykonując polecenia.

Skłonienie dzieci do wykonywania poleceń bywa trudne. Jeśli nie chcesz ciągle powtarzać i prosić o posprzątanie pokoju, umycie zębów czy wyłączenie komputera o określonej godzinie, w pierwszej kolejności zadbaj o mocną więź z własnym dzieckiem. Im większe zaangażowanie w relację, tym większe poczucie odpowiedzialności z obu stron.

źródło: rodziceidzieci.com – psychiatra dziecięcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *