Pellet to niewielkie (6-8 mm) granulki wytworzone ze sprasowanych odpadów drzewnych. Spalające je kotły to zaś rozwiązanie grzewcze, które od pewnego czasu nieustannie zyskuje na popularności. Przyczyną takiego stanu rzeczy są liczne zalety pelletu jako paliwa opałowego – od ekonomicznych, przez ekologiczne, aż po kwestie dotyczące wygody użytkowania.

Związana z pojawiającymi się wymogami unijnymi konieczność modernizacji kotłowni w przypadku kotłów na pellet okazuje się szczególnie mało dotkliwa, jako że po pierwsze nie są one istotnie droższe niż inne technologie, a po drugie – pelletowe palniki można podłączyć do już posiadanego kotła na paliwa stałe, olej czy gaz. Umożliwiają one w dodatku spalanie nie tylko pelletu, ale również biomasy.

Cena paliwa

Także koszty samego paliwa są relatywnie niskie. Przyjmuje się, że jednemu litrowi oleju opałowego odpowiadają dwa kilogramy pelletu. Oznacza to, że gdy zamienimy olej na pellet, to ogrzewanie domu o powierzchni ok. 160 m kw. będzie nas kosztowało rocznie aż o 43-45 proc. mniej. Tańszy będzie już tylko węgiel – w porównaniu z nim jednak pellet okazuje się znacznie korzystniejszym wyborem pod wieloma innymi względami.

Paliwo to jest wytwarzane lokalnie, co z jednej strony sprawia, że na jego cenę nie wpływają koszty transportu, a z drugiej – że cena ta będzie w dłuższej perspektywie stabilna. Istotny jest tutaj również fakt, że w przeciwieństwie do węgla drewno, z którego produkowany jest pellet, to paliwo odnawialne. Kurczenie się zasobów węgla i ropy ma proste przełożenie na wzrost cen tych surowców, podobnie jak kwestie geopolityczne, które nie dotyczą pelletu w aż takim stopniu.

Wysoka wydajność

Należy też pamiętać, że aż 5-15 proc. węgla, za który płacimy, przemienia się w popiół. W przypadku pelletu jest to tylko 0,2-2 proc. (w zależności od jakości granulatu), a powstały w wyniku jego spalania popiół można poza tym wykorzystać jako nawóz. Nawet jeśli zaś nie skorzystamy z tej możliwości, to wciąż pellet okazuje się paliwem o wiele bardziej wydajnym (a więc ekonomicznym), no i zasobnika na popiół nie trzeba aż tak często opróżniać.

Komfort użytkowania

Wygoda to zresztą bardzo istotny czynnik, który nieraz decyduje o wybraniu właśnie kotła na pellet – zdradza przedstawiciel Zakładu Ślusarskiego GREŃ z Pszczyny, który takie kotły produkuje. Większość modeli jest w pełni zautomatyzowana. Ustawienia pracy palnika oraz ilość dostarczanego powietrza do spalania regulowane są w zależności od potrzeb, definiowanych przez termostat. Najnowocześniejszymi kotłami da się zaś sterować również z poziomu aplikacji w smarftonie.

Często obsługa kotła na pellet sprowadza się do uruchomienia go przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku, zlecenie serwisu raz na rok oraz uzupełnianie zbiornika z paliwem, które może mieć miejsce nawet tak rzadko, jak zaledwie kilkanaście razy w ciągu sezonu. Ponieważ pellet jest paliwem „czystym”, niepylącym, uzupełnianie to nie wymaga przebrania się w odzież roboczą ani poświęcenia większych ilości czasu. Również transport i składowanie worków z paliwem są znacznie mniej kłopotliwe niż w przypadku chociażby węgla.

Ekologia

Wytworzony z drewna pellet pachnie też ładniej – zarówno spalany, jak i magazynowany. Wykorzystany jako opał, emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych związków, a ilość wytworzonego dwutlenku węgla odpowiada tej, jaką rośliny potrzebne do produkcji pelletu pobrały w czasie swojego wzrostu do fotosyntezy. Wszystko to sprawia, że pellet jest paliwem nie tylko ekonomicznym, ale też ekologicznym – a więc zdecydowanie przyszłościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *