Drewno egzotyczne wyobrażamy sobie często jako materiał bardzo drogi i niedostępny. Wydaje nam się, że tylko w pałacach prezydenckich i rezydencjach bogaczy można zastać stoły z litego drewna palisandrowego, czy mangowca indyjskiego. Trzeba jednak przyznać, że w ostatnich latach coraz więcej osób w Polsce przekonuje się o tym, że meble, czy podłogi z drewna egzotycznego są dostępne nie tylko dla tych, których stan konta ma przynajmniej siedem cyfr. Co więcej, przekonujemy się, że drewno egzotyczne jest warte swojej ceny. Czy to naprawdę korzystna inwestycja? – Przygotowaliśmy krótki artykuł na temat mebli kolonialnych.

Czym właściwie jest drewno egzotyczne?

Teoretycznie egzotycznymi możemy określić wszystkie gatunki drzew, które nie rosną na naszym kontynencie. W praktyce pojęcie drewna egzotycznego zarezerwowane jest dla materiału, który pochodzi z Afryki, Indochin, Azji Wschodniej oraz Ameryki Południowej. Na próżno szukać w polskich sklepach mebli z drewna pochodzącego z Australii, czy południa Ameryki Północnej, choć z pewnością rodzynki od czasu do czasu się zdarzają. W Europie bardzo doceniamy ogromne walory wizualne drewna egzotycznego oraz jego praktyczność. Drewno egzotyczne, które sprowadzamy z dalekich rejonów kraju, jest znacznie twardsze niż nasz rodzimy dąb, nazywany królem polskich drzew. W sklepach, które mają w swojej ofercie na przykład meble kolonialne, możemy znaleźć między innymi meble wykonane z drewna palisandrowego, mangowca indyjskiego, drewna akacjowego. Z egzotyką kojarzy nam się również mahoń, heban, merbau, czy jatoba. Drewna egzotyczne charakteryzują się nie tylko dużą wytrzymałością, ale również świetnymi właściwościami higroskopijnymi i odpornością na działanie żrących środków – mówi nam przedstawiciel firmy Meble kolonialne Ramadan z Sękocina Nowego.

Elegancja na lata

Meble, podłogi oraz dodatki z egzotycznych gatunków drewna dodają naszym mieszkaniom charakteru i smaczku. Do niedawna meble z drewna egzotycznego kojarzyły nam się z gigantycznymi biurkami, które ozdobione były mnóstwem rzeźbionych detali, albo z potężnymi fotelami, których jedna osoba nie jest w stanie podnieść w górę. Firmy zajmujące się produkcją mebli wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i zaczęły wprowadzać na rynek meble, które pasują do bardziej nowoczesnego designu, który obecnie preferujemy. Przyjrzyjmy się dla przykładu krzesłom do stołu w jadalni. Ręcznie wykonywane w Indiach krzesło z palisandru, czyli wysokiej jakości drewna egzotycznego, możemy kupić za nieco ponad 300 zł – mówimy o klasycznym, pełnym krześle bez bocznych oparć pod łokcie. Za taką samą cenę znajdziemy krzesła wykonane z rodzimych gatunków drewna w jednym z najbardziej popularnych w Polsce, ogromnym sklepie meblowym, reklamującym się obszernymi katalogami. Krzesło nie będzie tak wytrzymałe i solidne, choć kupimy je na miejscu, to sami będziemy musieli je złożyć, a do tego nie będzie wyglądało jak mebel z drewna egzotycznego. Jeżeli zależy nam na elegancji na lata, wybór mebli z drewna egzotycznego to strzał w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *