O tym, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia, wiedzą już chyba wszyscy. Wciąż jednak niewiele osób decyduje się na picie wody z kranu, wybierając znacznie droższą wersję butelkową. Ekonomicznym rozwiązaniem dla firm i gospodarstw domowych są filtry do wody. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile korzyści, a przede wszystkim oszczędności, płynie z ich zainstalowania!

Na początek warto wspomnieć o możliwościach, jakie dają filtry do wody – wtedy oczywiste stanie się to, że niosą ze sobą znaczne oszczędności, nie tylko w stosunku do zakupu wody butelkowanej.

Produkty te kojarzone są przede wszystkim z plastikowymi dzbankami, a sposobów na dystrybucję filtrowanej wody jest ich o wiele więcej. Coraz popularniejsze stają się dystrybutory filtrujące. Są to urządzenia nablatowe lub wolnostojące, przypominające nieco ekspres do kawy. Podłączone bezpośrednio do instalacji wodnej, mogą zostać ustawione nawet kilkanaście metrów od ujęcia. Posiadają bardzo dużo zalet:

 • nie wymagają regularnych zakupów ani wymiany butli,
 • zmniejszają ilość odpadów oraz koszt wywozu śmieci,
 • są ekologiczne,
 • koszt litra wody to zaledwie kilkanaście groszy (w zależności od urządzenia),
 • zapewniają stały dostęp do czystej wody,
 • pozwalają na oszczędność powierzchni biurowej i domowej,
 • umożliwiają wybór temperatury wody.

Rozwiązania dla domu

Dystrybutory filtrujące są mniej powszechne w domach i mieszkaniach prywatnych, jednak i w tym przypadku istnieje szeroka alternatywa dla drogiej wody butelkowanej czy dzbanków, w których filtry należy regularnie wymieniać co kilka tygodni. Co wybrać, by oszczędzać na wodzie w domu?

 • Filtry nakranowe montowane na kranie zapewniają szybki i ciągły dostęp do czystej wody. Są szybkie i łatwe w montażu.
 • Filtry stojące montowane są obok zlewu. Także nie wymagają skomplikowanych prac przy instalacji.
 • Filtry podzlewowe, czyli montowane w niewidocznym miejscu, pod zlewem, co niewątpliwie stanowi ich zaletę.

Jak działają filtry do wody?

Sposób działania filtra jest zależny od jego rodzaju. W dużym skrócie, filtr pozbawia wodę z wodociągów zanieczyszczeń i szkodliwych substancji.

 • Filtry mechaniczne fizycznie zatrzymują zanieczyszczenia o wymiarach do 1 mikrona. Umieszcza się je bezpośrednio na rurach. Nowoczesne filtry nie powodują odczuwalnych spadków ciśnienia wody.
 • Filtry węglowe działają dzięki wykorzystaniu wkładów z aktywnym węglem. Usuwają chlor, metale ciężkie, poprawiają również smak wody. Wyposażone dodatkowo w stopy brązu albo srebra, zyskują właściwości bakteriobójcze.
 • Filtry odwróconej osmozy działają najskuteczniej, jednak wymagają magazynowania oczyszczonej wody oraz jej mineralizacji. Do tego rodzaju filtrów stosuje się półprzepuszczalną błonę, przez którą woda przedostaje się pod ciśnieniem.
 • Filtry zmiękczające wodę stosowane są przede wszystkich w domach prywatnych lub punktach gastronomicznych. Zapobiegają osadzaniu się kamienia na sprzętach AGD, rurach, sanitariatach.

Ile można zaoszczędzić stosując filtry do wody?

Wiedząc, jak działają filtry do wody, można podjąć się wyliczenia konkretnych oszczędności. Jeśli założymy, że koszt litra wody butelkowanej wynosi 1 zł, to oszczędność na każdym litrze, w porównaniu do dystrybutora filtrującego, wyniesie ok. 85 groszy. Zależy  ona oczywiście od ceny m3 wody.

W domowych warunkach suma kosztów będzie oczywiście mniejsza niż w biurach, jednak należy wziąć też pod uwagę nie tylko filtry oczyszczające. Twarda woda może negatywnie wpływać na stan pralki czy innych urządzeń AGD, dlatego stosowanie filtrów zmiękczających wodę, przyniesie oszczędność także w ich naprawie, która może być bardzo kosztowna, a czasem nawet wręcz nieopłacalna.

Oszczędności zależne są też od rodzaju filtra, częstotliwości wymiany i kosztów montażu. Warto pamiętać, że filtrowanie wody wykorzystuje prostą technologię, nie jest zatem drogie. Cena przeciętnego filtra węglowego wymienianego raz na pół roku to zaledwie kilkanaście złotych, czyli tyle co kilka butelek wody źródlanej lub mineralnej. Łatwo policzyć, ile pieniędzy pozostanie w kieszeni dzięki takiemu rozwiązaniu.

Wygoda, ekologia, oszczędność, brak śmieci, dostępność do czystej wody – wszystkie te zalety filtrów do wody możesz wykorzystać w domu lub biurze.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *