Przeglądając oferty nieruchomości z rynku pierwotnego, niekiedy trafiamy na mieszkania dwupoziomowe. W realizacjach tego typu celują zwłaszcza deweloperzy wyspecjalizowani w inwestycjach o podwyższonym standardzie. Dwa poziomy nie muszą się jednak równać luksusowemu penthouse’owi. Podobne cechy posiada coraz więcej mieszkań dla zwykłego Kowalskiego. Planujesz zakup takiej nieruchomości? Sprawdź, jak możesz ją urządzić.

Prawie jak w domu

Mieszkania dwupoziomowe to prawdziwa namiastka domu – w najlepszym tego słowa znaczeniu. Dysponowanie dwoma piętrami pozwala na jeszcze dokładniejsze wyznaczenie poszczególnych stref mieszkalnych, stworzenie atmosfery prywatności i komfortu. Takie nieruchomości często charakteryzują się skosami, które zmniejszają powierzchnię użytkową. Wpływa to na niższe koszty nabycia mieszkania, a w sensie aranżacyjnym buduje jeszcze większą kameralność. Osoby postrzegające skosy za wadę mogą zdecydować się na mieszkanie dwupoziomowe bez skosów. I takie oferty można znaleźć na rynku pierwotnym.

Nie ma to jak schody

Istoty element aranżacji mieszkań dwupoziomowych stanowią schody. To dzięki nim możemy poruszać się między poszczególnymi piętrami. Nie ulega wątpliwości, że konstrukcja schodów zmniejsza rzeczywistą powierzchnię mieszkania. Nie musi być to jednak istotna wada. Po pierwsze, schody możemy uczynić jednym z bardziej prominentnych elementów naszego mieszkania. Odpowiednio dobrane stopnie i barierki będą zachwycać stylem i designem. Po drugie, możemy pomysłowo wykorzystać miejsce pod schodami. Bardzo często jest ono zagospodarowywane jako dodatkowa przestrzeń służąca do przechowywania rzeczy.

Podział funkcji

W mieszkaniu dwupoziomowym znacznie łatwiej o podział funkcji. Prosty przykład – na dole możemy urządzić kuchnię i salon do przyjmowania gości, natomiast na górze stworzyć przestrzeń stricte prywatną – z osobnymi pokojami oraz zaciszną biblioteczką. Takie lokale są też często zaopatrywane w dwie łazienki, co przy sporej liczbie domowników bywa przydatne. Dla kogo więc zakup mieszkania z dwoma piętrami może być szczególnie kuszący?

Z rozwiązania tego typu powinny być zadowolone rodziny wieloosobowe. O mieszkania dwupoziomowe często starają się też osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji dolny poziom jest wykorzystywany do działalności zarobkowej, natomiast górny stanowi prawdziwą przestrzeń mieszkalną – objaśnia ekspert przedsiębiorstwa budowlanego EKO-DOM, sprzedającego nowe domy i mieszkania w rejonie podstołecznym.

Jak zatem widać, odpowiednio zaaranżowane mieszkanie dwupoziomowe ma do zaoferowania naprawdę wiele. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem i nie straszne nam codzienne wchodzenie po schodach, zdecydowanie warto rozważyć taką inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *