Z klimatyzacją spotykamy się niemal w każdym wnętrzu, bez względu na to czy odwiedzamy galerię handlową, bank czy inny obiekt publiczny. Systemy klimatyzacji stają się także nieodłącznym elementem wyposażenia biur oraz mieszkań. Czy montaż klimatyzacji wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd? Czy klimatyzacja może być energooszczędna?

Wydajność klimatyzacji, a koszty eksploatacji

Zapewnienie idealnych warunków termicznych w klimatyzowanym pomieszczeniu wymaga  stałej pracy systemu klimatyzacji. Wiąże się to ze stałym poborem energii elektrycznej przez poszczególne komponenty systemu. Może to rodzić pewne obawy co do opłacalności tego typu inwestycji.  Czy są one jednak słuszne?

Obecny stopień zaawansowania technologii pozwala producentom na tworzenie systemów, które cechuje optymalna wydajność działania oraz niezwykle wysoka energooszczędność. Na rynku dostępne są bowiem modele, w których zastosowano systemy inwerterowe, dające gwarancję niskiego poboru energii bez względu na tryb działania. Co więcej, wybrane modele posiadają dodatkowo wbudowane funkcje pozwalające na manualne sterowanie trybami pracy klimatyzatora, gdzie jedną z dostępnych opcji jest redukcja zużycia energii elektrycznej nawet o 50%. Wśród urządzeń znajdziemy modele w klasie energetycznej od A+ aż do A+++.

Energooszczędność w najlepszym wydaniu

Oferta dostępnych na rynku klimatyzatorów jest ogromna. Również Marka Toshiba dysponuje szerokim wachlarzem funkcjonalnych klimatyzatorów. Dostępność urządzeń o szeroko zróżnicowanych funkcjach i parametrach technicznych pozwala na odpowiedni dobór systemu klimatyzacji do indywidualnych preferencji użytkowników, również tych najbardziej wymagających. Co wyróżnia klimatyzatory Toshiba? Bez wątpienia gwarancja najwyższego komfortu termicznego oraz wysoka energooszczędność tego typu urządzeń.

Toshiba oferuje bowiem klimatyzatory cechujące się niskim poborem energii elektrycznej w stosunku do oferowanej wydajności. Fakt ten potwierdza przynależność urządzeń Toshiba do  klasy energetycznej od A+, aż po A+++. Niskie zużycie energii elektrycznej potwierdzają również sezonowe współczynniki wydajności – współczynnik SEER dla funkcji chłodzenia oraz współczynnik (SCOP) dla funkcji grzania, których wartości dla urządzeń Toshiba są imponująco wysokie w stosunku do współczynników charakteryzujące inne urządzenia w tej klasie klimatyzatorów.

Klasa energetyczna A+  oraz współczynnik SEER w przedziale od 5,6 do 6,2 oraz współczynnik SCOP w przedziale od 4,0 do 4,2 cechuje serię klimatyzatorów Toshiba MIRAI. Wysoka efektywność pracy, a jednocześnie duża energooszczędność są możliwe dzięki zastosowaniu technologii hybrydowego inwertera DC, który został bezpośrednio zintegrowany z rotacyjną sprężarką Toshiba. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie klimatyzatorów marki Toshiba jest seria DAISEIKAI 9. Cechuje się wyjątkowo niskim stopniem zużycia energii elektrycznej, co zawdzięcza zastosowaniu w urządzeniu dwurotacyjnej sprężarki. W przypadku tego modelu współczynnik SEER może wynosić 10,5, współczynnik SCOP z kolei 5,2.

Energooszczędność klimatyzatorów w żaden sposób nie wpływa na gorszą wydajność pracy urządzeń. Niezależnie od modelu klimatyzatory Toshiba wykazują niezwykle skuteczne działanie w przedziale temperatur zawierającym się od  -15°C do +46°C. Urządzenia te wyposażone są w nowoczesne systemy samooczyszczania. W ten sposób wilgoć, która może pojawiać się w jednostkach wewnętrznych klimatyzatora zredukowana zostaje do minimum. Daje to gwarancję uzyskania nie tylko optymalnego komfortu termicznego, ale również wpływa na zachowanie optymalnego poziomu działania urządzenia, co również przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

Źródło: Clima Polska – klimatyzatory Warszawa, klimatyzatory Toshiba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *