Rodzaj wybranego ogrzewania do domu jest kwestią istotną, ale i często kosztowną. Niejednokrotnie utrzymanie ciepła wymaga wysiłku i zaangażowania. Dlatego warto zainteresować się rozwiązaniem łatwym, bezobsługowym i niedrogim w utrzymaniu. Takim bez wątpienia jest instalacja gazowa w domu. Nie tylko tańsza w eksploatacji niż inne metody ogrzewania domu, ale również wydajna,bezobsługowa i bezpieczna dla środowiska. Kilka słów o tym, dlaczego warto.

Instalacja gazowa – zainwestuj w gaz

Instalacja gazowa w domu może mieć dwie formy. Zależy ona od rodzaju gazu, który jest dostarczany do gospodarstwa domowego. Może to być: propan lub gaz ziemny. Propan jest to gaz płynny, który jest magazynowany w zbiorniku znajdującym się na zewnątrz domu, na terenie posesji. Jest to jedna z najwygodniejszych form ogrzewania domu, z powodu jej bezobsługowości. Gaz ziemny natomiast jest wykorzystywany w instalacji gazowej, jeżeli obok domu przebiega sieć instalacji gazowej. Nie zawsze jednak wybór rodzaju instalacji gazowej należy do właściciela domu. Niejednokrotnie, zwłaszcza na terenach wiejskich, dom nie jest wyposażony w przyłącze z gazem ziemnym, a poprowadzenie go byłoby zbyt drogie; często nawet nieopłacalne. W takim przypadku z pomocą przychodzi LPG.

Najlepszym i jednocześnie najłatwiejszym rozwiązaniem (chcąc ogrzewać dom gazem), jest zgłosić się do firmy specjalizującej się w montażu instalacji gazowych. Dla odbiorcy rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że fachowcy pomogą nie tylko zainstalować zbiornik z gazem, czy dostosować instalację gazową, ale również doradzą jaki zbiornik wybrać, gdzie go umieścić oraz przeprowadzą klienta przez wszystkie formalności.

Zbiorniki na gaz propan

Zbiorniki na gaz dzielą się na dwie grupy, w zależności od ich lokalizacji. Są to zbiorniki naziemne i podziemne.

Zbiorniki naziemne są bezproblemowe w obsłudze i dużo łatwiejsze do zamontowania, jednak sprawdzą się na działkach o większej powierzchni, gdzie możliwe będzie ich bezpieczne zainstalowanie. Zbiorniki podziemne wymagają nieco większego zachodu przy instalacji (trzeba wykopać dziurę w ziemi), jednak w późniejszym czasie są niemal zupełnie niewidoczne, ponad powierzchnię ziemi wystaje jedynie studzienka rewizyjna z armaturą i zaworami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miejscu zakopania zbiornika posadzić na przykład nieduże rośliny kwitnące.

Nowoczesne instalacje gazowe

Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania; jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Są one niemal całkowicie bezobsługowe i wykazują się bardzo wysoką wydajnością oraz bardzo cichą pracą. Dzięki zainwestowaniu w takie urządzenie, możemy liczyć na więcej ciepła z tej samej ilości paliwa, niż w przypadku kotłów nie kondensacyjnych. Tym samym zmniejszamy zużycie gazu bez utraty ciepła.

Jeśli chodzi o kaloryfery, tu dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy zamierzają dopiero zainstalować ogrzewanie gazowe w dawno stojących domach. Nie ma żadnych szczególnych wymagań co do rodzaju kaloryferów. Dlatego kiedy zmieniamy rodzaj ogrzewania domu, na przykład z ogrzewania węglem na ogrzewanie gazem, nie ma potrzeby wymiany kaloryferów na nowe. Ponadto możemy zostawić sobie stare źródło ciepła ( na przykład piec na ekogroszek) i posiadać dwie instalacje jednocześnie. Zawsze to dodatkowa oszczędność.

Przydomowe instalacje gazowe są bardzo dobrym rozwiązaniem z powodu ich wszechstronności. Ogrzeją dla nas nie tylko kaloryfery, ale również wodę użytkową i spożywczą. Dodatkowo gaz możemy wykorzystać do gotowania, a więc poprowadzony do kuchenki gazowej też rewelacyjnie się sprawdzi.

Instalacja na gaz propan– bezpieczeństwo użytkowania

Odbiór instalacji jest obowiązkowy i przebiega trzyetapowo. Etap I opiera się na sprawdzeniu czy projekt jest zgodny z wykonaniem oraz na kontroli protokołu kominiarskiego dotyczącego funkcjonowania kanałów wentylacyjnych i spalinowych.

Etap II to oszacowanie jakości wykonania instalacji gazowej. W tym punkcie kontroli podlega: rozstaw podpór, trwałość zamocowań, atesty i dopuszczenia materiałów oraz urządzeń, wykonanie przejść przez przegrody, powłoki antykorozyjne i malarskie oraz odległości od innych przewodów, okien i wentylacji.

Etap III jest badaniem szczelności całej instalacji gazowej. Próbie podlega instalacja wraz ze wszystkimi elementami – od zbiornika, aż do pieca gazowego.

Wszystkie wymienione procedury wydają się skomplikowane i pracochłonne, jednak są one konieczne dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa odbiorcy gazu, jego otoczenia i wykonane są przez fachowców certyfikowanymi urządzeniami pomiarowymi . Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie firmy specjalizującej się w wykonywaniu instalacji gazowych propan dla domu, większość czynności zrealizuje ona za nas. Po spełnieniu wymogu odbioru technicznego, który należy przeprowadzić w obecności reprezentanta wykonawcy i inwestora, można cieszyć się łatwym i tanim ogrzewaniem domu.

Ogrzewanie domu propanem

Ceny ogrzewania domu za pomocą gazu kształtują się różnie w zależności od dostawcy, regionu, jak również pory roku (taniej jest kupić większą ilość gazu latem, a przed zimą jedynie uzupełnić zbiornik w razie potrzeby). Jednak niemal zawsze okazuje się, że wykorzystywanie instalacji gazowej jest bardziej opłacalne dla użytkownika, niż opał innego rodzaju.

Źródło: Lpgdirect.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *