Wybór nagrobka wiąże się z trudną decyzją, którą dodatkowo komplikują emocje towarzyszące śmierci bliskiej osoby. Pamiętajmy jednak, że nagrobek musi pełnić swoją funkcje przez długie lata, dlatego powinien być solidny i wykonany z trwałych materiałów. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając nagrobek? Co wpływa na jego cenę? Jakie materiały są najtrwalsze?

Wycena nagrobka

Podczas wyceny nagrobka najważniejszy jest jego rozmiar. Inną cenę będzie miał duży grobowiec rodzinny, inną nagrobek podwójny czy pojedynczy. Pamiętajmy jednak, że postawienie dużego grobowca rodzinnego jest co prawda droższe, ale to inwestycja, która zwróci się w przyszłości.

Wymiary nagrobka określają ilość metrów kwadratowych kamienia, który kamieniarz zużyje do jego wykonania. Dlatego, na cenę wpływa także rodzaj kamienia, jaki zastosujemy do jego wykonania. Wśród tańszych materiałów możemy wymienić między innymi lastriko czy konglomeraty imitujące naturalny kamień. Do droższych należy np. czarny granit albo marmur. Na cenę wpływa nie tylko rodzaj kamienia, ale także kraj jego produkcji – czy jest to kamień z Polski, czy z zagranicy.

Pamiętajmy, że najpiękniejsze będą nagrobki wykonane z kamieni naturalnych, takich jak granit, marmur, czy piaskowiec. Najtrwalszym z nich i najlepiej pasującym do naszego klimatu jest granit. Nie wymaga on tyle pielęgnacji, co piaskowiec i nie ulega erozji, tak jak marmur.

Wzór nagrobka

Ostatnia ważna rzecz to wzór nagrobka. Najtańsze będą proste nagrobki, najdroższe te bardzo skomplikowane w wykonaniu, z wieloma ozdobnymi elementami i rzeźbami. Liczy się również sposób obróbki płyty (fazowanie brzegów) i wykonania napisów oraz ilość liter (napisy kute, piaskowane, malowane, czy mosiężne). Do kosztów kamieniarz doliczy również cenę podkładów betonowych i kosztów montażu.

– Jak radzi pracownik Zakładu Kamieniarskiego Stanisława Guzika Przed wyborem firmy, warto dowiedzieć się, czy cena końcowa zawiera nie tylko sam nagrobek, ale także dowóz w miejsce przeznaczenia i montaż. Z reguły, przy transporcie do 50 kilometrów nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty, powyżej trzeba doliczyć dodatkowe koszt za zużycie paliwa.

Dodatkowe koszty

Ostatnimi kosztami związanymi z budową nowego nagrobka, są opłaty cmentarne oraz ewentualne koszty demontażu i utylizacji starego nagrobka. Jak widzisz, cena końcowa zależy od wielu czynników i może się znacznie różnić od ceny samego nagrobka, dlatego lepiej się na to przygotuj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *