Klimatyzatory pracujące w układzie VRF to najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia klimatyzujące. Ich praca oparta o technologię inwerterową pozwala na płynną regulację czynnika chłodniczego. Systemy VRF działają w oparciu o jednoczesną pracę wielu jednostek wewnętrznych, dzięki czemu zapewniają najlepsze rezultaty. Idealnie sprawdzają się do klimatyzowania budynków o dużej powierzchni.

Jak działają klimatyzatory pracujące w układzie VRF?

Systemy klimatyzacji typu VRF (z ang. Variabile Refrigerant Flow) wykorzystują w swojej pracy zjawisko przemiany fazowej, czyli odparowania lub skraplania czynnika chłodzącego, które zachodzi w jednostkach końcowych. W przeciwieństwie do innych rodzajów klimatyzacji dostępnych na rynku, klimatyzatory pracujące w układzie VRF dają możliwość łączenia ze sobą wielu jednostek zewnętrznych i wewnętrznych w jeden system chłodzący. Cechą charakterystyczną tych nowoczesnych urządzeń jest także zróżnicowanie przepływu czynnika chłodniczego, który może być różny w poszczególnych miejscach instalacji w tym samym czasie.

Wszystkie te cechy klimatyzatorów pracujących w układzie VRF sprawiają, że są one doskonałym oraz coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem do klimatyzowania obiektów o dużej powierzchni użytkowej. Pozwalają one bowiem na budowanie rozległych systemów klimatyzacyjnych. Rozwój nowoczesnej technologii oraz wyposażenie urządzeń w sterowniki najnowszej generacji pozwala na kontrolowanie ich pracy indywidualnie lub centralnie, np. za pomocą Internetu. Ich dystrybucją, instalacją i konserwacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak np. Centrowent z Wrocławia.

Zalety klimatyzatorów pracujących w układzie VRF

Klimatyzatory pracujące w układzie VRF pozwalają na ciągłą zmianę ilości czynnika chłodzącego, który krąży po całym układzie klimatyzacji. Pozwala to na uzyskanie optymalnej wysokości temperatury w poszczególnych pomieszczeniach klimatyzowanych oraz na bardziej efektywne gospodarowanie wykorzystywanej do pracy klimatyzacji energii elektrycznej. Klimatyzatory pracujące w systemie VRF wykorzystują do swojego funkcjonowania zaworów rozprężnych oraz sprężarek inwerterowych, które regulują ilości czynnika chłodzącego obecnego wewnątrz ich układu. Klimatyzatory VRF są także stosunkowo proste w montażu oraz składają się z najnowocześniejszych i niezawodnych podzespołów. Oprócz tego mają niewielkie wymagania co do przestrzeni instalacyjnej oraz dają możliwość skutecznego i ciągłego monitoringu ich pracy. Wszystko to sprawia, że klimatyzatory oparte na systemie VRF zyskują coraz większą popularność i są coraz chętniej wybieranymi systemami do klimatyzowania dużych obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *