Jeśli chcesz pozbyć się różnego rodzaju odpadów – poremontowych, budowlanych, albo starych mebli czy też wszelkiego rodzaju odpadów wielkogabarytowych, lub jeśli robisz porządki na działce bądź w ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera. Takie działanie nie wymaga większego nakładu pracy z Twojej strony, jednakże musisz pamiętać o paru istotnych sprawach.

Jaki rodzaj kontenera trzeba wybrać?

Gdy już zdecydujesz się na wynajęcie kontenera musisz wiedzieć przede wszystkim, jakiej wielkości pojemnik będzie Ci potrzebny, a także jakiego ma być rodzaju. Poza tym, musisz również mieć świadomość, do jakiego rodzaju odpadów zaliczają się te, które w wynajętym kontenerze będą składowane. Później wystarczy już tylko znaleźć profesjonalną firmę, jaka takie kontenery wynajmuje, przywozi pod wskazany adres, a później odbiera.

Dlaczego tak ważne jest określenie rodzaju odpadów?

Do każdego rodzaju śmieci należy odpowiednio dobrać kontener. Wyróżniamy wśród nich:

  • kontenery na śmieci elastyczne – czyli przeznaczone do składowania trawy, liści czy gruzu;
  • kontenery recyklingowe – służące do gromadzenia surowców wtórnych, na przykład szkła czy plastiku;
  • kontenery na śmieci wielkogabarytowe – a pomiędzy nimi kontenery budowlane, jakie są przeznaczone do składowania odpadów wielkogabarytowych; tego rodzaju kontenery charakteryzują się wysoką wytrzymałością, zaś ich obsługa odbywa się przy pomocy specjalnych samochodów, wyposażonych w dźwig HDS.

Wybór odpowiedniego kontenera do wywozu odpadów jest sprawą bardzo ważną. Zamówienie zbyt dużego wiąże się przecież ze zwiększeniem kosztów jego wynajmu, a zbyt mały kontener to zwiększenie częstotliwości wywozu, a także dodatkowe utrudnienia, które również generują niepotrzebne koszty.

Kontenery o różnej pojemności

Najmniejsze kontenery, o pojemności 3m3 są kontenerami, jakie najczęściej zamawia się przy konieczności wywozu odpadów po remoncie mieszkania czy sprzątaniu domku na działce, albo porządkach w piwnicy. Przewożone są za pomocą niewielkiego ciężarowego samochodu, który bez problemu wjedzie na podwórze czy zmieści się w bramę. Nieco większe, o pojemności 4m3 kontenery również nadają się do tego celu, warto zdecydować się na kontener o tej pojemności, jeśli szacujemy, iż odpadów może być nieco więcej.

Natomiast na placach mniejszych budów doskonale sprawdzą się kontenery o większej pojemności – 7m3 . Taki pojemnik warto zamówić podczas wywozu gruzu i odpadów budowlanych, jakie pozostają na przykład po budowie domu. Jednak kontener o większej pojemności zajmuje znacznie więcej miejsca, a z tego powodu należy miejsce do jego ustawienia zapewnić wcześniej. Przywożony jest przez analogicznie większy pojazd, któremu należy udostępnić swobodny wjazd i wyjazd z posesji.

Można zdecydować się na wielkie kontenery – o pojemności 17m3 czy 30m3, które pomieszczą znaczne ilości odpadów. Tak ogromne kontenery zamawiają firmy budowlane przy okazji realizowania większych prac.

Natomiast jeśli obawiasz się, że z Twojego kontenera będą próbowały korzystać osoby do tego nieuprawnione, możesz zamówić również pojemnik zamykany. Kontenery zamykane sprawdzają się również w przypadku odpadów wielomateriałowych, z kolei otwarte są wygodniejsze w użytkowaniu, szczególnie w przypadku składowania w nich gruzu.

Zapewnij dojazd dla pojazdu, który przywiezie kontener

Upewnij się, czy pojazd, który przywiezie kontener będzie mógł swobodnie wjechać na miejsce. Niewielkie samochody, transportujące małe kontenery zazwyczaj mieszczą się w standardowych bramach wjazdowych, ale większe samochody ciężarowe mogą mieć z tym problem. Sprawdź też, czy na Twojej posesji jest wystarczająco dużo miejsca, by pojazd mógł bez problemu wykręcić i zawrócić. Przyjrzyj się też nawierzchni swojego podjazdu – szczególnie jeśli zamawiasz kontener na działkę, gdzie podjazd albo droga dojazdowa nie zawsze jest utwardzona – ciężki samochód z HDS, który przywiezie zamówiony przez ciebie kontener, może mieć problem zarówno w wjechaniem, jak i manewrowaniem na terenie posesji z powodu nieodpowiedniej (np. zbyt grząskiej) nawierzchni. Jeśli nie jest ona utwardzona poinformuj o tym firmę, z której usług chcesz skorzystać, a wówczas kontener przywiezie odpowiednio dostosowany samochód z napędem na cztery koła, który świetnie poradzi sobie na każdym, błotnistym czy nierównym terenie.

Formalności

Pamiętaj o odpowiednio wczesnym zamówieniu kontenera. Lepiej zabrać się do tego z wyprzedzeniem, żeby gruz czy inne śmieci mogły być do niego wrzucane na bieżąco. Jeśli sprawnie to rozegrasz pozbędziesz się swoich odpadów w ciągu doby czy dwóch. Warto od razu przy zamawianiu poinformować firmę, czy kontener zostanie załadowany od razu czy też planujesz jego dłuższe pozostawienie na miejscu. Pamiętaj też, że ustawienie i pozostawienie pojemnika często wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń, na przykład od spółdzielni mieszkaniowej, a jeśli jego użytkowanie będzie związane z zajęciem pasa jezdni, należy odpowiednio wcześnie uzyskać na to pozwolenie z urzędu, jakiemu podlega określona droga, na przykład z urzędu gminy.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *