Schody w domu pełnią niezwykle ważną funkcję. To dlatego planując ich zakup zadajemy sobie szereg pytań o rozmiar, ustawienie czy materiał, z którego będą wykonane. Wszystko po to, by schody wewnętrzne były funkcjonalne, wygodne w codziennym użytkowaniu i estetyczne. Jak wykonać schody w domu i na jakim etapie jego budowy należy się za to zabrać?

Kiedy robi się schody w domu?

Wszystko zależy od rodzaju schodów. Najwcześniej trzeba pomyśleć o schodach betonowych. Tradycyjnie wykonuje się je tuż po zalaniu stropu. Schody z betonu wymagają odeskowania i zbrojenia, a po wylaniu betonu potrzebują czasu, by uzyskać odpowiednią wytrzymałość (by można było po nich bezpiecznie chodzić). Montaż schodów drewnianych jest o wiele mniej pracochłonny. Nie muszą one mieć specjalnie przygotowanego fundamentu, dlatego można je wykonać właściwie na ostatnim etapie wykańczania domu (ale przed malowaniem ścian!). Jeszcze mniejszy kłopot sprawiają schody kręcone (wykonane z drewna bądź łączone z innym materiałem, jak w przypadku schodów na konstrukcji metalowej), które można nawet kupić gotowe i wstawić je do wykończonego już domu. Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujemy, kwestię tę trzeba rozstrzygnąć już na etapie projektu.

Schody w domu – zamówić czy zrobić samodzielnie?

Nie da się ukryć, że budowa domu wymaga wielu poświęceń. Ale czas, dobre chęci i pracowitość czasem nie wystarczą, by uporać się z niektórymi konstrukcjami. A schody wewnętrzne – szczególnie, jeśli interesują nas mniej standardowe ich typy, jak choćby schody trójbiegowe – zdecydowanie wymagają wiedzy na temat struktury, materiałów, elementów wykończeniowych i samego ich montażu. Jeżeli jej nie posiadamy, dobrze jest zlecić wykonanie schodów do domu profesjonalistom. Firmy oferujące usługę schody na zamówienie (lub schody na wymiar) nie tylko zaprojektują, wyprodukują oraz zamontują schody, ale i doradzą, czy dane schody będą pasować do wnętrza i potrzeb domowników.

Schody gotowe czy na zamówienie?

Gotowe schody stalowe znajdziemy w wielu sklepach budowlanych. Ich cena jest niższa niż ta, którą znajdziemy u producenta czy wykonawcy, ale… coś za coś. Sklepy mają zazwyczaj bardzo ograniczony wybór schodów wewnętrznych. Musimy więc zadać sobie pytanie, czy interesują nas jakiekolwiek schody, czy schody funkcjonalne, bezpieczne i pasujące do naszego wnętrza, oczekiwań i gustu. O wiele bezpieczniejszym wyborem jest wycena schodów w firmie specjalizującej się w ich wykonaniu. Schody gotowe będą, oczywiście, tańsze od schodów wykonywanych na zamówienie, ale w tym drugim przypadku mamy możliwość dostosowania ostatecznego kosztu do naszego budżetu. Wybierając rodzaj i typ schodów, podstopnic, balustrad na schody, poręczy, wreszcie – materiału, z których zostaną wykonane wszystkie te elementy, mamy stałą kontrolę nad wysokością wydatków.

O czym należy pamiętać wykonując schody w domu?

Bez względu na to, czy schody w domu robimy samodzielnie, czy zlecamy ich wykonanie profesjonalistom lub kupujemy schody gotowe, musimy pamiętać o kilku kwestiach.

  • Istnieją różne typy schodów: schody jednobiegowe, schody dwubiegowe, schody proste z jednym zabiegiem, schody dwubiegowe ze spocznikiem, schody trójbiegowe, schody kręcone, schody ażurowe, schody zabiegowe, schody kacze, schody nożycowe i wiele innych. Wybierając jeden z nich zadajmy sobie dwa pytania: ile mamy na nie miejsca i kto będzie z nich korzystał. Pamiętajmy, że np. schody kręcone mogą być kłopotliwe dla osób starszych i dzieci, z kolei schody proste czy trójbiegowe wymagają sporo miejsca.
  • Do dyspozycji mamy także wiele różnych rodzajów materiałów, z których wykonywane są schody. Popularne schody drewniane to tylko jedna z wielu możliwości. Oprócz nich warte uwagi są także schody metalowe, schody szklane, ale także schody łączące różne materiały, np. drewniane na metalowej konstrukcji (schody metalowo drewniane).

Możemy wybrać schody o prostym wyglądzie, ale „zaszaleć” z elementami wykończeniowymi. Balustrady schodowe mogą być w formie wstęgi, ale świetnie sprawdza się także barierka na schody w postaci tralki, relingi czy tafli szkła. Podobnie poręcze do schodów – tu także możemy przebierać, bo wykonawcy oferują zarówno poręcze metalowe, jak i tradycyjne poręcze drewniane. Można śmiało powiedzieć, że w przypadku projektowania schodów do domu ogranicza nas tylko własna wyobraźnia, ale pamiętajmy, że przyda się także… zdrowy rozsądek!

Źródło: Kobamet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *