Przewodzące prąd o napięciu 230 V kable w instalacjach niskiego napięcia narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takie jak zanieczyszczenia, wilgoć, obciążenia termiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Nawet najlepszej jakości kabel wystawiony na ścieranie, rozciąganie i innego typu wyzwania wytrzymałościowe, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, może ulec awarii. By ochronić przewody przed działaniem czynników zewnętrznych, prewencyjnie instalacje niskiego napięcia ukrywa się wewnątrz rur osłonowych.

Dobór odpowiednich rur osłonowych

Wybierając rury osłonowe do instalacji niskiego napięcia musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest miejsce montażu instalacji. W zależności, czy kable będą instalowane w gruncie, na otwartej przestrzeni, czy schowane w ścianach budynków, powinniśmy wybrać inny rodzaj rury dostosowany do czynników zewnętrznych na jakie będzie wystawiona. Oprócz materiału z jakiego wykonana będzie rura osłonowa, istotna jest również jej średnica (najlepiej półtorej lub dwa razy większa od średnicy kabla) oraz grubość ścianki rury.

Rury osłonowe do instalacji niskiego napięcia montowanych w gruncie

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji rur osłonowych, są różne odmiany polietylenu, a w szczególności polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Popularność tego materiału wynika z jego wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz tolerancji na skrajne temperatury od -30 do +75°C. Rury HDPE dodatkowo odznaczają się dużą wytrzymałością na większość agresywnych związków chemicznych znajdujących się w gruncie. Dodatkowo rury polietylenowe charakteryzują się niską wagą oraz dobrą elastycznością, co powoduje, że są one wyjątkowo łatwe w transporcie oraz montażu.

Rury osłonowe do naziemnych instalacji niskiego napięcia

Rury HDPE sprawdzają się nie tylko jako rury osłonowe instalowane w gruncie. Świetnie nadają się również do instalacji układanych na powietrzu. Będą one doskonale chronić kable instalacji niskiego napięcia zarówno przez skrajnymi temperaturami upalnego lata, jak i mroźnej zimy oraz stanowiły skuteczną barierę dla szkodliwego promieniowania UV. Większość rur osłonowych od swojej wewnętrznej strony pokryta jest warstwą ułatwiającą przeciąganie lub przedmuchiwanie kabli. Popularną metodą ułatwiającą wciąganie kabli do rur osłonowych jest także ryflowanie wzdłużne. Innym rozwiązaniem stosowanych do ochrony kabli niskiego napięcia są osłonowe rury dwudzielne. Są to rury wykonane z dwóch rozciętych wzdłużnie części. W tego typu rurach kable wprowadzane są z boku i dają możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania rury. Najczęściej stosuje je się bezpośrednio przy rozdzielnicach na wypadek, gdyby zaistniała konieczność wprowadzenia nowego przewodu do instalacji lub demontażu kabli bez ich rozłączania.

Źródło: Elplastplus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *