Instalacja wodna, czy też instalacja wodociągowa, jest od dawna standardem. Większość z nas nie potrafi już wyobrazić sobie życia bez ciągłego dostępu do źródła wody – zarówno zimnej, jak i ciepłej. Jak jest zbudowana domowa instalacja wodociągowa i z czego się składa? W tym tekście znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o swoim domowym źródle wody pitnej.

Elementy domowej instalacji wodociągowej

Instalacja wodociągowa dzieli się na dwie części: wewnętrzną oraz zewnętrzną. Ta pierwsza obejmuje wszystko, co mieści się w obrębie budynku. Ta druga stanowi łącznik między instalacją wewnętrzną a przyłączem wodociągowym.

Części, które składają się na wewnętrzną instalację wodociągową, można z kolei podzielić na elementy liniowe oraz te, które odpowiadają za sterowanie przepływem wody i monitorowanie go. Do liniowych zaliczają się rury oraz kształtki i łączki. Zadaniem tego układu jest rozprowadzanie wody oraz zachowanie jej ciśnienia i odpowiednich parametrów jakościowych. Wśród elementów monitorowania i sterowania przepływem znajduje się armatura: regulacyjna, zabezpieczająca, pomiarowa oraz czerpalna, czyli: zawory, kurki, filtry i wodomierze.

Obie te grupy elementów połączone tworzą instalację, dzięki której wystarczy odkręcić kurek, aby cieszyć się wodą nadającą się do picia, przyrządzania potraw czy codziennej higieny.

Złote zasady instalacji wodociągowej

To, jaka woda dotrze do kranu, zależy od trzech elementów, a każdy jest równie ważny. Te trzy sprawy to: projekt, materiały i montaż. Jeżeli w którymkolwiek z tych punktów coś pójdzie nie tak, mogą pojawić się problemy – mówi specjalista z firmy Inwap Haas. – Zły projekt nawet przy dobrej realizacji okaże się klapą. Niskiej jakości materiały i niedbały montaż sprawią, że nawet dobry projekt się nie obroni.

Przy planowaniu instalacji wodociągowej trzeba wziąć pod uwagę właściwości materiałów instalacyjnych i przewidzieć ich zmiany pod wpływem wody, którą będą przenosić. Istotne są tu: jej skład, zużycie i wymagane ciśnienie. Jeśli chodzi o kierunek biegu rur – poziome zawsze przez ściany, pionowe zawsze przez sufity. Nigdy odwrotnie!

W drugą stronę

„Siostrą” instalacji wodnej jest instalacja kanalizacyjna, której zadaniem jest odprowadzenie zużytej wody wraz z nieczystościami. Często spotykana jest kanalizacja grawitacyjna, której działanie opiera się po prostu na tym, że wykorzystana już woda opada. Gdy nie jest to możliwe, konieczna jest pompa, która będzie przesyłała ciecz z dołu do góry lub na duże odległości, czyli wbrew grawitacji. Mowa wtedy o kanalizacji ciśnieniowej.

Sercem kanalizacji ciśnieniowej jest pompownia – w przypadku instalacji towarzyszących samodzielnym budynkom mieszkalnym jest to pompownia domowa, ale używane są także pompownie sieciowe. To do tego urządzenia trafiają ścieki, zanim zostaną przez nią przepompowane do kanalizacji grawitacyjnej, skąd swobodnie popłyną do sieciowej kanalizacji lub wprost do oczyszczalni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *