Ubranie robocze jest dla pracownika jak druga skóra. Dlatego tak ważne jest, aby była odpowiednio dobrana. Przy jej wyborze należy kierować się nie tylko wytrzymałością, ale i komfortem pracownika. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów i rozwiązań.

Czemu służy odzież robocza

Podstawowym zadaniem odzieży roboczej jest ochrona pracownika. Dla wielu z nich   zastępuje ono codzienne ubranie. W odróżnieniu od odzieży ochronnej, robocza ma zapewnić przede wszystkim wygodę podczas wykonywanej pracy. W jej skład wchodzą wszystkie elementy, takie jak: okulary, czapki, rękawice, spodnie, kurtki i kombinezony. Wszystkie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, dlatego tak ważne jest, by wszystkie były wykonane z materiałów dobrej jakości. Wytrzymałych, wygodnych i dobrze skrojonych. I dostosowanych do warunków pracy.

Jak odpowiednio dobrać ubranie robocze

Ubranie robocze musi być dostosowane do warunków pracy. W sytuacji, gdy ważna jest widoczność, niezbędne są jaskrawe kolory żółte lub pomarańczowe ubrania. Mają one zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w miejscach o ograniczonej ilości światła, ale też, gdy mamy do czynienia z dużym natężeniem ruchu, na przykład przy remontach dróg. Ważne jest także aby odpowiednio dobierać rodzaj ubrań roboczych do pory roku. Zupełnie inne ubrania znajdą zastosowanie w lecie, a odmienne zimą. Istotne jest też, by pracownik nie był przegrzany, albo z drugiej strony – wyziębiony. Dlatego powinien mieć kilka zestawów ubrań roboczych wykorzystywanych w zależności od potrzeb.

Do tego do dyspozycji jest wiele wariantów przejściowych; do takich zaliczają się na przykład bezrękawniki. Ważne jest też, by odzież była przewiewna, dzięki czemu pracownik będzie czuł się komfortowo. Innym istotnym czynnikiem jest wytrzymałość i funkcjonalność takich ubrań.

Wytrzymałość zależy w dużej mierze od jakości ich wykonania. Dobra odzież posiada mocne szwy. Zwłaszcza w kroku, dzięki czemu jest bardziej odporna na przetarcia i rozerwania. Jest to bardzo ważne w pracach wymagających ciągłego schylania się. Ubranie robocze musi być też odpowiednio wzmacniane. Przede wszystkim w miejscach narażonych na przetarcia i rozerwania, na przykład na kolanach i siedzisku. Dobrze uszyte ubranie robocze pozwoli też pracownikowi poczuć się komfortowo podczas pracy. Ważne więc, by oprócz wytrzymałości miały też odpowiedni krój. Powinny również być dobrze dopasowane do sylwetki pracownika, podnosząc komfort jego pracy. Ubranie takie nie może być zbyt obcisłe, bo w takiej sytuacji może powodować ograniczenia w ruchu.

Na wygodę ubrania roboczego wpływa także jego funkcjonalność. Bardzo istotnym jest, by posiadało ono dużą ilość kieszeni. Można w nich schować wiele przydatnych narzędzi, co jest nie tylko wygodne, ale pozwala również na zaoszczędzenie czasu. Istotna jest też możliwość regulacji na przykład szelek w spodniach. Warto też zwracać uwagę na buty. Powinny być nie tylko wygodne, ale też wykonane w taki sposób, by jak najlepiej chroniły stopy pracownika.

Nowoczesne materiały

Wiele ubrań roboczych wciąż jest wykonywanych z tradycyjnych materiałów. Bawełna i flanela, mimo że wiekowe, wciąż się sprawdzają – pod warunkiem, że są dobrej jakości. Jeśli tak jest, to są przewiewne, a flanela dodatkowo – wytrzymała. Ale na rynku przybywa nowoczesnych materiałów. Cordura, to tkanina będące połączeniem poliamidu, poliuretanu i teflonu. Dzięki  temu jest ona lekka, wytrzymała i nieprzemakalna. Innym jest Tyvek, wygląda jak pognieciony papier i w stu procentach podlega recyklingowi. Ponadto doskonale oddycha, a jednocześnie nie przepuszcza wody.

Wybierając odzież ochronną należy kierować się podstawowymi kryteriami bezpieczeństwa i komfortu pracownika; istotna jest też wytrzymałość ubrań. Należy również wiedzieć, iż wiele zależy nie tylko od materiału, ale i od jakości wykonania takiej odzieży.

Źródło: Glovex.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *