Silikony to elastyczne masy klejąco-uszczelniające, które posiadają cały wachlarz zastosowań. Mają też wiele zalet, do których zaliczyć można odporność na zmiany temperatury, wpływ czynników atmosferycznych czy działanie chemikaliów. To między innymi z tych powodów powłoki z silikonu są skuteczne i trwałe. Sprawdźcie po co nanosi się powłoki silikonowe na metale.

Jak nanieść powłokę silikonową

W przypadku powłok silikonowych, kluczem do sukcesu jest ich właściwe nałożenie. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono suche i czyste, toteż wymaga oczyszczenia z resztek tłuszczu, spoin, luźnych drobin oraz innego rodzaju zanieczyszczeń. Dopiero wtedy można rozpocząć nanoszenie – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę LARKIS, producenta gumowych i silikonowych uszczelek.

Podczas nanoszenia powłok najlepiej zaznaczyć granice wypełnienia, do czego służy taśma malarska. Jej zadaniem jest też zabezpieczenie powierzchni sąsiadujących z obiektem, na który nanosi się powłokę. Jednak nie warto przejmować się ewentualnymi zabrudzeniami, ponieważ można je usunąć (choć nie jest to najłatwiejsze).

Po co nanosi się powłoki silikonowe na metal

Jednolita, gotowa do użycia powłoka silikonowa zawiera dużo cząstek stałych. Pojedyncza warstwa materiału, którą nakłada się na powierzchnię metalową, tworzy „oddychającą” membranę. Posiada ona doskonałe właściwości hydroizolacyjne, a ponadto kompleksowo chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Powłoki silikonowe są odporne na odbarwienia, toteż często stosuje się ja jako zabezpieczenie wszelkiego rodzaju zewnętrznych powierzchni przed oddziaływaniem promieniowania UV.

Powłoki silikonowe do metalu można nakładać w basenach pływackich, kabinach prysznicowych oraz łazienkach. Co więcej, wykorzystywane są do tworzenia elastycznego uszczelnienia między elementami konstrukcji, przy budowie statków i samochodów oraz do tworzenia urządzeń inżynierskich. Stosuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków do uszczelniania połączeń dylatacyjnych w posadzkach ceramicznych i ścianach.

Warto pamiętać, że nanoszenie powłok silikonowych na metale jest pracą, która wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także ogromnej precyzji, ponieważ podczas całego procesu nie jest trudno o błędy. Mogą one być spowodowane nieodpowiednim rodzajem wybranego silikonu lub nadaniem spoinie niewłaściwego kształtu. Z tego względu najlepiej powierzyć nanoszenie powłok silikonowych fachowcom, którzy mają doświadczenie i wiedzę potrzebne, aby całą pracę wykonać dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *