Brak odpowiedniej renowacji na przestrzeni kilkunastu lat może skutkować problemami z kominem. Ponadto odpowiednie uszczelnienie komina ma pierwszorzędne znaczenie przy zapobieganiu zaczadzeniu. Najczęstszą przyczyną zatrucia tlenkiem węgla CO jest bowiem nieprawidłowy system wentylacji kominowej lub różnego rodzaju nieszczelności. W jaki sposób można taki komin uszczelnić?

Czy samo uszczelnienie załatwi sprawę?

Wybierając odpowiednią dla nas metodę uszczelnienia komina należy zwrócić uwagę głównie na trwałość i jakość wybranej metody. Dobrze jest też sprecyzować jakiego rodzaju remont należy wziąć pod uwagę. Może się okazać, iż konieczne jest jedynie uszczelnienie poszczególnych przewodów kominowych, a może być konieczny gruntowny remont całego komina. Ustawa o Prawie Budowlanym nakazuje właścicielowi budynku kontrolować stan kominów minimum raz do roku. Pomimo, iż ten nakaz nie dotyczy gospodarstw domowych, dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto raz do roku sprawdzić przewody kominowe, powierzając takie zadanie wykwalifikowanemu specjaliście. Oprócz regularnych przeglądów kominy wymagają również okresowego czyszczenia. Tą czynność powinno się również wykonywać przynajmniej raz do roku. Zajmuje się tym np. bardzo doświadczony Zakład Kominiarski Janusza Mitasa z Warszawy.

Jak uszczelnia się kominy?

Uszczelnianie kominów pomaga rozwiązać szereg problemów. Jako bardziej popularną metodę eliminacji nieszczelności w kominie należy wymienić szlamowanie komina. Ten sposób uszczelniania polega na wewnętrznym pokryciu szkieletu komina, po uprzednim ich oczyszczeniu specjalnie modyfikowanymi zaprawami wypełniającymi. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana ze względu na szereg zalet, które niewątpliwie posiada: jest stosunkowo tania, nieinwazyjna, a jej realizacja zajmuje mało czasu. Bardzo popularną zaprawą jest „SKD” – masa o podwyższonej odporności na temperaturę oraz odporna na ścieranie. Nakłada się ją specjalną maszyną wpuszczaną w głąb komina. Ten jest gotowy do eksploatacji po około dobie od zakończenia procesu szlamowania. Komin uprzednio musi zostać odpowiednio oczyszczony. Nieszczelności wykrywa się przyrządem wyposażonym w odpowiednią kamerę.

Równie ważna metodą, wartą wymienienia jest frezowanie. Metoda najczęściej stosowana, gdy dym na skutek ubytków przenika do budynku. Frezowanie polega na starciu zbędnych krawędzi komina, a co za tym idzie swobodniejszy przepływ dymu. Podejmując decyzje o remoncie lub uszczelnieniu komina należy pamiętać o doborze odpowiednich, niepalnych materiałów z wymaganym certyfikatem. W tym pomoże już jednak sam kominiarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *