Hale stalowe to konstrukcje trwałe, łatwe w utrzymaniu, a dzięki temu, że ich wzniesienie jest procesem stosunkowo prostym – stosunkowo niedrogie. W zależności od stopnia skomplikowania projektu postawienie tego typu budynku zajmuje od kilku tygodni do najwyżej kilku miesięcy. Zanim jednak rozpocznie się właściwa budowa, trzeba sporządzić wspomniany projekt.

Jeszcze wcześniej należy zaś dokonać wyboru lokalizacji, w której ma stanąć hala. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść z uwzględnieniem czynników takich jak choćby uzbrojenie działki i jej ogólna atrakcyjność, a także warunki zabudowy i plan zagospodarowania przestrzennego przewidziany dla danego terenu.

Przygotowanie projektu

Projektant i inwestor muszą porozumieć się też co do szczegółów dotyczących przeznaczenia hali stalowej. Czy ma stanowić ona przestrzeń produkcyjną, czy magazynową? Co miałoby być w niej składowane? A może chodzi o wzniesienie obiektu sportowego lub handlowego? Wszystko to ułatwia znalezienie odpowiedzi na kolejne pytania, dotyczące rozmiarów hali, rozmaitych funkcjonalności (jak choćby możliwość rozbudowy w przyszłości, oświetlenie, wentylacja czy ogrzewanie) i kwestii bezpieczeństwa (np. rozwiązania z zakresu ochrony przeciwpożarowej).

Na tej podstawie dobiera się odpowiedni rodzaj konstrukcji nośnej, ścian oraz dachu, ustala się też liczbę bram, drzwi, doków itp. Projekt powinien uwzględniać również powierzchnię biurową lub zaplecze socjalne. W dalszej kolejności zaś musi zostać dostosowany do obowiązujących norm i przepisów.

Wymagania formalnoprawne to zresztą osobna sprawa. Przed przystąpieniem do budowy należy wykonać stosowne badania gruntu na wybranym terenie, spełnić warunki dotyczące zabudowania terenu oraz ochrony środowiska czy uzyskać pozwolenia na budowę, wykonanie przyłączy etc. Dopiero wtedy – oraz po zaakceptowaniu projektu i wyceny jego realizacji przez inwestora – można przejść do fazy wykonawczej.

Faza wykonawcza

Rozpoczyna się ona od robót ziemnych, polegających na przygotowaniu gruntu pod budowę, m.in. poprzez zbadanie jego nośności i odciągnięcie wód gruntowych. – Teren musi też zostać przystosowany do poruszania się po nim ciężkiego sprzętu – dodaje ekspert z wyspecjalizowanej w projektowaniu i budowie hal stalowych firmy Profix. Równocześnie prefabrykowane są poszczególne elementy konstrukcyjne, które zostaną później zakotwiczone w betonowych fundamentach dzięki wykonaniu w tych ostatnich specjalnych odwiertów.

Słupy stalowe i profile poprzeczne stanowiące szkielet całej konstrukcji ustawiane są na docelowych pozycjach z użyciem dźwigów, a wykwalifikowani monterzy łączą elementy w odpowiednich punktach. W podobny sposób odbywa się mocowanie płyt służących jako ściany (o ile nie chodzi o halę namiotową, gdzie rolę ścian odgrywa plandeka), a także dachu.

Ostatni etap przed oddaniem hali stalowej do użytku to prace wykończeniowe, obejmujące wylewki podłogowe, montaż drzwi, okien, bram, suwnic czy klap dymowych, jak również systemów wentylacji i instalacji elektrycznej, do której przyłączane są rozmaite urządzenia.

One thought on “Budowa hali stalowej krok po kroku”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *