Podłogi w każdym budynku z czasem tracą swój pierwotny wygląd. Bez względu, czy są to panele, parkiety czy wykładziny – każdą nawierzchnię czeka ten sam los. Co jest przyczyną? Rzecz jasna, brud. Jego cząsteczki są powodem odbarwień, uszkodzeń oraz utraty koloru. Co więcej, usuwanie zanieczyszczeń to powód kolejnych uszkodzeń. Środki czyszczące są często naszpikowane chemią, która niszczy wykładzinę.

Czy istnieje sposób, aby zapobiec temu procesowi? Oczywiście. To my sami jesteśmy często powodem, przez który wspomniane wykładziny ulegają zniszczeniu. To na podeszwach naszych butów dostaje się z zewnątrz wszelki piasek, woda czy błoto. Aby je zatrzymać, należy postawić coś w rodzaju tamy, którą je mata wejściowa.

Maty wejściowe – dlaczego powinieneś je mieć u siebie w domu?

Znajdują się one już w niejednym budynku. Odpowiednio dobrane są w stanie poprawić nie tylko stan klatki schodowej, ale i powietrza oraz akustyki pomieszczenia. A to dzięki temu, że zatrzymują brud, który nie dostaje się później do atmosfery.

Dzięki matom wejściowym ograniczysz koszty sprzątania. To szczególnie ważne w sytuacji, gdy jesteś właścicielem sklepu, warsztatu, przez których progi codziennie przechodzi kilkadziesiąt osób. W badaniach dowiedziono, że ponad 80% zanieczyszczeń w budynkach dostaje się do nich z zewnątrz.

Przyczyną skuteczności mat wejściowych jest ich budowa. Składają się one z szorstkich włókien. Opracowane zostały, aby skutecznie chronić różne nawierzchnie. Stanowią blokadę dla brudu, przez co zwiększają żywotność podłogi. Co więcej, poprawiają także bezpieczeństwo w budynku. Maty wejściowe stabilnie przywierają do ziemi i zapobiegają w ten sposób upadkom i potknięciom, a te z kolei są przyczyną wielu wypadków w domach czy hotelach.

Maty wejściowe to akcesoria niezbędne przez cały rok. Eliminują brud oraz poprawiają samopoczucie mieszkańców oraz gości budynku, warto się w nie zaopatrzyć!

Jak prać maty wejściowe?

Metod czyszczenia mat jest całkiem dużo. Konsumenci najczęściej korzystają ze środków piorących. Można je dostać niemal w każdym sklepie budowlanym, a nawet w drogeriach. Należy nanieść trochę płynu na szczoteczkę, ścierkę lub gąbkę i zmyć matę. Niestety, metoda ta jest wyczerpująca i wymaga dużo czasu. Efekt też nierzadko bywa mało satysfakcjonujący.

Kolejną metodą chętnie wybieraną przez właścicieli mat jest czyszczenia ich za pomocą odkurzacza piorącego. Tu warto jednak dodać, że aby go użyć, należy najpierw przygotować matę wejściową. W tym celu trzeba ją wstępnie wyczyścić, uprać, wypłukać, wysuszyć, a dopiero później można ją „przejechać” odkurzaczem. Jednak tak wyczyszczona mata jest bardzo czysta i nie stanowi zagrożenia dla alergików.

Niewielkie maty można również uprać w pralce. Jest to bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia. Żaden odkurzacz oraz ręczne skrobanie brudów nie zastąpi pralki, zwyczajnej lub przemysłowej.

Tekstylna, gumowa czy aluminiowa – którą matę wybrać?

Maty tekstylne składają się z bawełny. Ich przeznaczeniem jest osuszanie obuwia. Dobrze wchłaniają wilgoć, są odporne i niestraszne są im duże zabrudzenia. Najczęściej można je znaleźć w domach mieszkalnych oraz urzędach.

Maty gumowe to najczęściej spotykane z mat wejściowych. A to dlatego, że guma jest odporna na najtrudniejsze warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć i wysoka temperatura powstająca przy ścieraniu. Co więcej, jest uniwersalna i sprawdzi się w budynku każdego rodzaju.

Maty aluminiowe chętnie kupują właściciele domów mieszkalnych, gdzie leżą najczęściej na klatkach schodowych. Maty aluminiowe wykonane są z metalowego profilu, który zawiera różne wypełnienie. Niekiedy jest nim filc; niekiedy jest  nim guma lub szczotka.

Źródło: Matywejsciowe.pl – Serwis mat wejściowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *