Dzisiaj zegarki naręczne są już nie tylko narzędziem służącym do pomiaru czasu, ale przede wszystkim dodatkiem do wizytowego stroju. Historia zegarków noszonych na rękach sięga wieku XX i do dziś przeszły one sporą ewolucję. Współczesne czasomierze oferują coraz większą liczbę funkcji, z których często wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy. Jakie funkcje mogą mieć dziś zegarki?

Alarm dźwiękowy

Przede wszystkim wiele zegarków naręcznych wyposażonych jest dziś w tzw. funkcję dźwiękową. Za sprawą dodatkowego mechanizmu, sygnalizują one dźwiękiem ustawioną wcześniej godzinę. Taki alarm wykorzystywać można jako budzik czy przypominacz. W niektórych modelach można nawet ustawić dwa alarmy jednocześnie. Znacznie rzadziej i raczej w specjalistycznych sklepach sprzedawane są czasomierze wyposażone w astrolabium. To skomplikowany mechanizm, który wskazuje położenie ciał niebieskich nad horyzontem i nie tylko. Informuje także o fazach księżyca czy lokalizacji niektórych ciał niebieskich na niebie. Zegarki z takimi funkcjami można znaleźć w salonach zegarków Magar.

Chronograf

Od jakiegoś czasu w zegarkach naręcznych wykorzystywane są też chronografy, a więc stopery wskazówkowe. Najczęściej odmierzają one minuty, sekundy i dziesiętne sekund. Obsługiwane są przez dodatkowe przyciski umieszczone nieopodal koronki. Chronograf łatwo jest pomylić z chronometrem, który jest dokładnym zegarkiem mechanicznym lub automatycznym. Dla osób, które często podróżują, polecane są zegarki naręczne z GMT. To funkcja drugiej strefy czasowej. W praktyce takie zegarki mogą jednocześnie pokazywać czas obowiązujący w dwóch strefach czasowych.

Retrograde

Niektóre czasomierze posiadają retrograde – datownik wskazujący przy pomocy wskazówki aktualną datę. Bardziej skomplikowane modele zegarków są w stanie wskazywać czas, nazwę dni tygodnia oraz cyfrę dni miesiąca. Z kolei retrrapante to funkcja stopera, która służy do odmierzania jednocześnie dwóch czasów. Suwak logarytmiczny nazywany popularnie suwakiem rachunkowym pozwala posiadaczom zegarka na wykonanie obliczeń matematycznych. Suwak działa na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie odcinków o różnej długości, które są zaznaczone na skali. W ten sposób można łatwo obliczyć m.in. zużycie paliwa. Ciekawa jest też funkcja telemetru. Pozwala ona na podstawie błyskawicy na odmierzenie odległości pioruna od aktualnej lokalizacji. Wbrew pozorom opcja ta jest bardzo łatwa do uruchomienia. Jak więc widać, dzisiejsze zegarki – również te analogowe – mogą oferować o wiele, wiele więcej, niż tylko wskazywanie godziny; a o wielu tych funkcjach dawnym zegarmistrzom się nawet nie śniło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *